Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

150 bin dolara aya gidilirmi?

Para olsa yapacağım işler arasında devlet işadamı vesaire minnet etmeden yapmak isterdim para sıkıntı işte. Yinede çağrı ister karı kızla ye bakalım nolcak deyip hibe etsinler bir eğlence parası zaten onlar için görelim naklen yayınlayıp aydada çalışacak aracım. Milyar $ları harcamayı bilmiyorlar.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar Gökalp,

Öncelikle bir inşaat mühendisi ve uzay sevdalısı olarak azmini ve ruhunu gerçekten takdir ettiğimi söylemeliyim.Ancak düşünce sistemin birçok yönden eksik olmasının yanında yanlış da !Yıllar önce yalnızca bir su şişesini uzaya çıkarmanın(Ay'a değil atmosfer dışına)yaklaşık 80bin dolarlık yakıta mal olacağını okumuştum.Atmosfer dışına çıkacak çok küçük bir araç için bile büyük roketler kullanılır.Çünkü Dünya'nın çekim kuvvetinden ayrılmak bir hayli zordur.Ayrıca bu aracı yapabilmek için zeki ve işine nasır mühendislerin yanı sıra yıllar süren hazırlık gerekmektedir.Kalkış rampası Dünya'nın ve Ay'ın doğru konuma gelmesi gibi birçok bileşeni saymıyorum bile.Bunca zorluğa rağmen Ay'a gitmeyi başardığını varsayalım.Elde edeceğin hemen hemen hiçbir şey olmazdı.Bu bağlamda 150bin dolarla Ay'a gidemezsin.

Dipnot:Yüz elli bin dolardan kastın Hindistanın Ay'a gidiş programı için ayırdığı yüz elli milyon dolar mıydı acaba ? Eğer öyleyse o parayla da gidemezsin zaten merak etme :D.Ancak umuyorum yetişkinliğe ulaştığına iyi bir mühendis olup başta aileni olmak üzere hepimizi gururlandırırsın.Sorun için teşekkür ederim,başarılarının devamını dilerim.(İletişim için profilime uğrayabilirsin)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Korku, nefretin kardeşidir.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder