Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Darwin, tüm ömrünü bilimsel araştırmalara ayırmış, hatta kendisini bir süre sonra "etrafındaki gerçekleri sindirerek öğüten bir makine" olarak tanımlamış birisidir. Ancak geriye kalan az miktardaki boş zamanını da olabildiğince ailesiyle ve sanatla geçirmiştir. Örneğin boş zamanlarında eşi Emma'nın piyano çalmasını dinler ve kitaplar okur. Ancak Darwin bile, hayatının sanatsal açıdan eksik olduğunu düşünmüş ve bu eksikliğini görseldeki sözlerle ifade etmiştir. Sanata ömrü boyunca son derece büyük bir önem veren Darwin, alçakgönüllük ile daha fazlasına yer ayırabilmek istediğini de vurgulamaktadır. 

Biz, ondan daha iyisini yapabiliriz; çünkü birçoğumuzun ömrü hala upuzun. Haftada en azından bir kez, birkaç dakikalığına veya saatliğine de olsa sanata zaman ayırabiliriz. Darwin'in yaşadığı 1800'lü yılların aksine müzik zaten artık ceplerimizde, bu sebeple ona değinmeye gerek yok. Ancak şiir, resim, heykel, opera, bale gibi güzel sanatlara da zaman ayırmak, insanın ufkunu açan etkinlikler... Hatta bir insanın ürettiği bilime bile yön verebilecek, ona estetik katabilecek bir çaba olacaktır.

 

Görsel: İG

Kaynak: Goodreads

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder