Şempanze Jackson ve Güneş Gözlükleri!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Jackson 18 Ocak 2001'de ABD'nin Missouri eyaletindeki bir üretim merkezinde doğmuş şempanzedir. Diğer birçok egzotik hayvan gibi onun yaşantısı da multi-milyar dolarlık ev hayvanı endüstrisini tatmin etmek ile geçmiştir. Daha doğumundan birkaç gün sonra annesinden koparılmış ve Texas'ta yaşayan bir kişiye, tıpkı bir insan gibi yetiştirilmek üzere satılmıştır. Ömrünün ilk yılını insanlar gibi giyinerek, bir yatakta uyuyarak ve hatta araba kullanarak geçirmiştir! Ancak her şempanze gibi, Jackson içerisindeki vahşi hayvan da yaşının ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkmaya başlamıştır. Kısa sürede bakılamayacak kadar büyük ve güçlü hale gelmiştir. 2 yaşından daha gençken, Texas'ta bulunan bir egzotik hayvan merkezine gönderilmiştir. Mart 2007'de eyalet bu merkezi satışa çıkarınca, Jackson da Chimps Inc. şempanze sığınağı tarafından kurtarılmıştır.

Ne yazık ki Jackson'a ait sağlık raporları, bu kurtarma operasyonundan önce düzgün tutulmamıştır. Dolayısıyla genç yaşında olmadığı bir tür gibi davranmaya zorlanmasının onda yarattığı etkiler tam olarak bilinmemektedir. 

Fotoğrafta Jackson, kendisine verilen bir gözlüğü ustaca kullanarak bakıcılarına pozlar veriyor.

 

Kaynak: Chimps, Inc.

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Atom Bulutlarının Sıra Dışı Davranışı Var Olan Teorilere Meydan Okuyor!

Tehlikeli Olasılık Hesapları: Var Olma Olasılığınız Nedir?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder