Şehri Yutarcasına Yuvarlanan Bulutlar!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafta görünen bir şehri yutan devasa bir dalga değil. Hollywood yapımı bir filmden bir sahne de değil. Alex Teuscher tarafından Cenevre, İsviçre'de yakalanmış bir an. 

Fotoğrafta, özel bir bulut oluşumu olan "yuvarlanan bulutlar"ın tam dağların üzerine denk geldiği bir an yakalanmış. Yuvarlanan bulutlar, Arcus bulutları olarak bilinen bir bulut tipinin varyasyonlarıdır. Bu bulutlar yatay olarak ve oldukça alçakta oluşurlar. Arcus bulutlarının diğer varyasyonu ise "sahanlık bulutları" olarak bilinir. Sahanlık bulutları genellikle fırtına habercisiyken, yuvarlanan bulutlar deniz rüzgarlarıyla gelen, fırtınaların yokluğunda oluşan soğuk hava dalgalarının veya soğuk cephelerin habercileridir. 

 

Fotoğraf: Alex Teuscher

Hazırlayan: ÇMB

Teşekkür: Arsel Acar

Otizm İnsan Zihninin Evrimi Mi?

Canlıların X-Işıması Altında Görüntüleri

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim