Şehirlerde Bir Anda Açılıveren Obruklar ve Tamirlerine Yönelik Japonya'dan Örnek

Şehirlerde Bir Anda Açılıveren Obruklar ve Tamirlerine Yönelik Japonya'dan Örnek

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kasım 2016'da Japonya'da açılan 30 metrelik dev obruk, sadece 48 saat içerisinde sanki hiç olmamış gibi tamir edildi! 

Fukuoka'da bir anda açılıveren ve yarı-Olimpik havuz büyüklüğünde olan obruk, yolun büyük bir bölümünü yok etti. Obruğun, yeraltı ağı üzerinde yapılan bir inşaat nedeniyle açıldığı düşünülüyor. Tamir etmek için mühendis ve işçiler gece ve gündüz boyunca aralıksız çalıştılar. 

Obruğu kapatmak için yaklaşık 6200 metreküp kum ve çimento gerekti. Tamir sırasında aynı zamanda gaz, elektrik ve su hatları da tamir edildi. 

Japonya, "gecikme" için vatandaşlarından özür dilemeyi de unutmadı. Valilikten yapılan açıklamaya göre yeni yol, eskisinden 30 kata kadar daha dayanıklı! 48 saat içerisinde yeniden trafiğe açılan yol, öncelikle güvenlik araçlarıyla test edildi ve güvenilirliği doğrulandı. Şu anda 5 şeridin tamamı normal şekilde çalışıyor.

Japonya'nın bu hızlı tamiri karşısında ülkemizden bin bir tezat örnek verilebilir. Ancak bu konuda yavaş olanın sadece biz olmadığımızı belirtelim. İngiltere'nin Manchester kentinde açılan 13 metrelik bir obruğun tamiri yaklaşık 10 ay sürmüştü...

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Tavsiyelerimiz

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder