Şeffaf Kanatlı Kelebek

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Lepidoptera takımında (güvelerle birlikte) bulunan kelebekler renkli türlere sahipler. Genellikle gündüz uçarlar (diurnality). Yaşan döngüleri 4 bölümden oluşur: yumurta, larva, krizalit (pupa) ve yetişkin. Bazı kelebekler karıncalar gibi sosyal böcekler ile simbiyotik ve parazit olarak yaşama üzerine de evrimleşmişlerdir. Kelebeklerde polimorfizm, mimikri ve aposemantism (parlak renklerle uyarı verme) görülmektedir.

Resimde gördüğümüz Greta oto tür ismine sahip şeffaf kanatlı kelebekler (glasswing butterfly) sahip oldukları şeffaf kanatlar sayesinde kamuflaj konusunda diğer kelebek akrabaları gibi oldukça iyiler. Kırılgan görünümlerine karşın, bu kelebekler kolayca zarar görmez ve iyi beslendiklerinde 6-12 hafta yaşayabilirler.


Kaynaklar:

  1. Wikipedia
  2. pwbelg
  3. Wikipedia

Fotoğraf Kaynağı: hemmy

Alman Hamam Böceği

Planet of the Apes (Maymunlar Gezegeni)

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim