Satürn'ün Halkalarını İncelemek

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Eğer ki gözleriniz sadece kırmızı rengi görebilseydi, Satürn'ün halkaları size böyle gözükecekti. Görseldeki bu kare, Satürn'ün Güneş tarafından aydınlatılmış tarafında, halkaların bulunduğu düzlemden 11 derecelik bir açıyla bakmaktadır. Fotoğraf, 6 Aralık 2014'te Cassini Uzay Aracı tarafından çekilmiştir. Bu fotoğraf, Satürn'den yaklaşık 1.4 milyon kilometre uzaktan yakalanmıştır. Fotoğraf içerisindeki her bir piksel, 8 kilometreye denk gelmektedir. Güneş-Satürn-Cassini arası faz açısı ise 27 derecedir.

Cassini Uzay Aracı tarafından çekilen renkli fotoğrafların büyük bir kısmı, kırmızı ışık altında çekilmiştir. Böylece bilim insanları, Satürn'ün halkalarındaki genellikle çok ufak olan renk farklılıklarını tespit edebilirler. Bu da, bize sistemimizin en güzel görünümlü gezegenlerinden olan Satürn'ün kimyasal içeriği hakkında fikir verebilir. Örneğin, bir gök cisminin yüzeyi uzayda ne kadar uzun süre sert koşullara maruz kalırsa, o kadar kırmızılaşacaktır. Bu tür fotoğraflardan elde edilen çok sayıda ipucunu bir araya getiren bilim insanları, Satürn'ün halkalarından bir tanesine bile seyahat etmemiş olmamıza rağmen, onlar hakkında çok fazla bilgi edinebilirler.

Kaynak: Universe of Carl

Capgras Sendromu: ''Sen Benim Eşim Değilsin!''

Yıldızlar Nasıl Oluşur?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder