Samanyolu Galaksisi'ne Bir De Küresel Bakın!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Burada, Samanyolu Galaksisi'nin Portekiz'deki Monsaraz kentinden çekilmiş muhteşem bir görüntüsünü görüyorsunuz. Tabii ki fark edebileceğiniz gibi fotoğraf, panoramik olarak yuvarlanmıştır. 

Aslında Samanyolu Galaksisi bir ufuktan diğerine tüm göğümüzü kaplamaktadır. Fotoğrafın merkezinde, göğün zenith açısında (yani ufuktan tam 90 derece yukarıda) Kuzey Amerika Nebulası, Kuğu Takımyıldızı içerisinde görülebilmektedir.

Ufku boydan boya saran, dolayısıyla halkanın kenarlarını kaplayan sarı bandın, şehirlerden fışkıran ışık kirliliği olduğuna dikkat ediniz. Işık kirliliğinin hemen üzerindeki soluk, yeşil bant ise gök aydınlığıdır. Gök aydınlığı, üst atmosfer tabakalarından yansıyan ışığın geceleri yarattığı parlaklıktır.

Fotoğraf, 27 Temmuz 2014'te yerel saatle gece 1:45'te fotoğrafçı Miguel Claro tarafından çekilmiştir.

Kredi: Miguel Claro

Kuantum Mekaniği'nin Pratik Olarak Kullanıldığı 5 Alan

Kuantum Fiziği ''Basitleştirildi'': Parçacık-Dalga İkiliği Aslında Belirsizlik İlkesinin Bir Çeşidi!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim