Sabah Kuşları, Gececilere Karşı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sabahın köründe zinde kalkabilen erkencilerden mi, yoksa gecenin derinliklerine kadar diri kalan gececilerden mi olduğunuzu genleriniz belirlemektedir. Meyve sineklerini daha aktif oldukları zamana (sabah veya akşam) göre ayırarak inceleyen bilim insanları, farklı sirkadiyen ritimlere (günlük vücut döngülerine) yol açan 80’e yakın gen olduğunu belirlediler. Araştırmacılar, insanlarda da vücut saatini düzenleyen genleri belirleyerek uyku problemi, obezite, depresyon, hatta kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi birçok sağlık sorununa neden olabilecek sirkadiyen ritim bozukluğuna çare bulmayı hedefliyorlar.

Kargalar Ne Kadar Zeki? Sandığınızdan ve Bildiğinizden de Fazla!

Gözlükler ve Lensler Yakın Gelecekte Tarih Olabilir!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim