Rusya, Ukrayna'nın Yunus Birliğini Kullanıyor; Ancak Ne Amaçla?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Rus kuvvetleri Ukrayna'nın Kırım'daki kuvvetlerine el koymakla kalmıyor, aynı zamanda Ukrayna'nın yunuslarına da el koyuyor! Ancak Rusya'nın raporladığına göre bunun tek sebebi savunma... Rapor, "Rusya'nın Sesi" ve RIA Novosti sebebiyle açığa çıktı ve uluslararası bir tepki topladı. Sonuçta söylentiye göre 1960'larda ve 1970'lerde deniz memelileri dalgıçlara saldırmak ve düşman hedeflerine patlayıcılar yerleştirmek için eğitiliyorlardı.

Sovyetler'in çöküşünden sonra Sivastopol'deki askeri eğitim merkezi halkın kullanımına açıldı ve şişeburunlu yunuslar, engelli çocukların yüzebilmesine yönelik aktivitelerde kullanılmaya başlandı. 2012 yılında, RIA Novosti'nin bildirdiğine göre Ukrayna Deniz Kuvvetleri askeri programı yeniden başlattı. Yunusların üzerine bıçaklar ve kafalarına tabancalar yerleştirmeye başladı! Rapor doğruysa bile (çünkü bu konuda bazı şüpheler var), plan pek fazla ilerleyemedi.

Fakat Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesiyle birlikte bu program Rus Deniz Kuvvetleri tarafından güçlendirilebilir. Sevastapol Eyalet Okyanusevi'nde çalışan isimsiz bir çalışan, RIA Novosti'ye şöyle diyor:

"Okyanusevinin mühendisleri su altındaki yunusların operasyonel etkinliğini katlayarak arttıracak yeni cihazlar üzerinde çalışıyor. Hayvanlar şu anda oldukça eskimiş ekipmanlarla donatılıyor."

RIA Novosti'nin sonradan bildirdiğine göre yunusların ana görevi Rus gemileri etrafındaki sularda dolaşarak mayın, batık cisimler ve sualtı yüzücülerini tespit etmek olacak. Bu görevler, Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin yunuslar ve deniz aslanları ile San Diego'da bulunan Uzaysal ve Denizel Savaş Sistemleri Merkezi (SPAWAR) dahilinde yürüttükleri eğitimlere benziyor. SPAWAR sözcüsü Ed Budzyna, denizel memelilerin su altındaki hedefleri tespit etme becerisi, "hiçbir robotla kıyaslanamayacak kadar" yüksek. Dolayısıyla yunuslar savaşta ve barışta önemli bir araç oluyor.

Peki Rusya'nın ele geçirdiği bu yunus programı, ABD'nin tehdit skalasında nereye düşüyor? Pek de yüksek değil. Budzyna, NBC'ye şöyle diyor:

"Ben çoktan iptal edildiğini düşünüyordum."

 

Not: Bu yazı NBC News adresinden çevrilmiştir.

Desmond Morris: Filler Resim Çizebilir Mi?

Açık Okyanuslarda Yaşamın Cansızlıktan Evrimi İçin Devasa Bir Adım!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim