Rusya, Ukrayna'nın Yunus Birliğini Kullanıyor; Ancak Ne Amaçla?

Rusya, Ukrayna'nın Yunus Birliğini Kullanıyor; Ancak Ne Amaçla?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Rus kuvvetleri Ukrayna'nın Kırım'daki kuvvetlerine el koymakla kalmıyor, aynı zamanda Ukrayna'nın yunuslarına da el koyuyor! Ancak Rusya'nın raporladığına göre bunun tek sebebi savunma... Rapor, "Rusya'nın Sesi" ve RIA Novosti sebebiyle açığa çıktı ve uluslararası bir tepki topladı. Sonuçta söylentiye göre 1960'larda ve 1970'lerde deniz memelileri dalgıçlara saldırmak ve düşman hedeflerine patlayıcılar yerleştirmek için eğitiliyorlardı.

Sovyetler'in çöküşünden sonra Sivastopol'deki askeri eğitim merkezi halkın kullanımına açıldı ve şişeburunlu yunuslar, engelli çocukların yüzebilmesine yönelik aktivitelerde kullanılmaya başlandı. 2012 yılında, RIA Novosti'nin bildirdiğine göre Ukrayna Deniz Kuvvetleri askeri programı yeniden başlattı. Yunusların üzerine bıçaklar ve kafalarına tabancalar yerleştirmeye başladı! Rapor doğruysa bile (çünkü bu konuda bazı şüpheler var), plan pek fazla ilerleyemedi.

Fakat Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesiyle birlikte bu program Rus Deniz Kuvvetleri tarafından güçlendirilebilir. Sevastapol Eyalet Okyanusevi'nde çalışan isimsiz bir çalışan, RIA Novosti'ye şöyle diyor:

"Okyanusevinin mühendisleri su altındaki yunusların operasyonel etkinliğini katlayarak arttıracak yeni cihazlar üzerinde çalışıyor. Hayvanlar şu anda oldukça eskimiş ekipmanlarla donatılıyor."

RIA Novosti'nin sonradan bildirdiğine göre yunusların ana görevi Rus gemileri etrafındaki sularda dolaşarak mayın, batık cisimler ve sualtı yüzücülerini tespit etmek olacak. Bu görevler, Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin yunuslar ve deniz aslanları ile San Diego'da bulunan Uzaysal ve Denizel Savaş Sistemleri Merkezi (SPAWAR) dahilinde yürüttükleri eğitimlere benziyor. SPAWAR sözcüsü Ed Budzyna, denizel memelilerin su altındaki hedefleri tespit etme becerisi, "hiçbir robotla kıyaslanamayacak kadar" yüksek. Dolayısıyla yunuslar savaşta ve barışta önemli bir araç oluyor.

Peki Rusya'nın ele geçirdiği bu yunus programı, ABD'nin tehdit skalasında nereye düşüyor? Pek de yüksek değil. Budzyna, NBC'ye şöyle diyor:

"Ben çoktan iptal edildiğini düşünüyordum."

 

Not: Bu yazı NBC News adresinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/07/2019 16:45:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2094

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder