Robot Arılar Yolda!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İngiltere'de bulunan Sheffield ve Sussex üniversiteleri, ilginç bir projeye imza atıyorlar. Projenin amacı ise "biyonik arılar" geliştirmek. Her iki üniversitedeki mühendisler, arıların beyinlerini tarayacak ve verileri uçan robotların bilgisayarlarına yükleyecekler. Bundan sonrasında ise hedef, bu robotların aynı arıların uçtuğu ve davrandığı gibi davranması.

Projenin amacı, içgüdüyle hareket eden ilk robotları geliştirmek. Belirtilene göre araştırmacılar, bir bal arısının koklama ve görme duyularını uçan robotlara eklemeyi ve robotların daha önceden programlanmış hareketler yerine kendi duyularını kullanarak etrafta dolaşmasını sağlamayı da hedefliyorlar. Biyonik arıların özellikle arama kurtarma çalışmalarında yardımcı olabileceğine dikkati çeken araştırmacılar, projenin hayvan ve insan beyninin nasıl çalıştığını anlamada da yararlı olacağı görüşünde. Projeye destek veren firmalar arasında IBM ve nVidia da yer alıyor.

Kaynak: biyomuhendislik.com/index.php/kesfet/238-yapay-zeka-temelli-biyonik-ar">Biyomühendislik

Şempanzeler ve İnsanlar...

Bilimin Muhteşem Zaferi: Biyobacaklar

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim