Ries Krateri ve Nördlingen Kenti

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Almanya'nın Bavyera bölgesindeki Nördlingen kenti, günümüzden 14 milyon yıl kadar önce düşen ve 25 kilometre civarında çapa sahip bir meteor krateri içerisine inşa edilmiştir. Aşağıdaki fotoğrafta krater daha net olarak görülmektedir:

evrimagaci.org/dosyalar/icerikler/41920412_11351171452243164952.jpg" />

Bölgedeki taş evlerin yapımında kullanılan taşlar içerisinde milyonlarca elmas bulunuyor! Her biri 0.2 milimetreden küçük olan bu elmaslar, Ries kraterini oluşturan meteor çarpması sırasında yüksek basınç ve sıcaklık altında oluştu. Çünkü 14 milyon yıl kadar önce çarpan meteor, grafitin bol bulunduğu bir bölgeye denk geldi.

 

Teşekkür: Ahmet Efe

Kaslar, Yağlar ve Yoğunluk

Avrupa Birliği, Hayvan Deneylerinin Durdurulması İçin Yapılan Başvuruyu Reddetti!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim