Prenses mi, Bilim İnsanı mı?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Popüler kültür genç zihinleri halen farazi hayallerle doldurmaya devam ediyor. "Toplumsal cinsiyet" olarak tanımlanan ve toplumun bireylerin cinsiyetlerinden beklentileri olarak tanımlanan kavram, erkeklerle dişileri toplumun genellikle temelsiz kategorilerine bölmeye devam ediyor. Halbuki 21. yüzyıl dünyasında kadınları evlerinde kalıp, çocuk bakıp yemek yapan köleler konumunda tutup da erkeklere üstünlük, zeka, güç, kudret gibi vaatleri barındıran ideolojilere yer olmamalı. Yok da...

Ülkemizin mutluluk veren çeşitliliği, her dinden, her dilden, her renkten, her arka plandan, her görüşten kadını bilime ve bilim insanlığına yönlendirmeye itiyor bizi... Çünkü sahip olduğunuz tek bir hayat, bu gezegen üzerinde yaşayacağınız sadece birkaç on yılınız var. Bu zamanı kendinizden önce gelenlerin bilgi birikimine birazcık daha katarak, sizden sonra geleceklerin yolunu aydınlatmak için kullanmaktan daha yüce, daha onurlu, daha şerefli bir uğraş olamaz.

Ve bilimde kadınların kıvrak zekalarına, titizliklerine, tutkularına, güçlerine, adaletlerine, tarafsızlıklarına, emeklerine çok daha fazla ihtiyacımız var.

Siz siz olun, hangi cinsiyetten olursa olsun, etrafınızdaki gençleri bilime yönlendirin. 

 

Teşekkür: Özge Nur Kanat

Kurtlar Sofrası ve Bilim

Kediler ve Evrimin Efendileri...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim