Pigme Possum

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Pigme Possumlar (Burramyidae)

Günümüzde yaşayan 5 farklı türü ve soyu tükenmiş 3 farklı türü bilinen bu ufak aile, Dünya'nın en küçük hayvanları arasında yer alabilecek kadar ufaktır. Yetişkinleri ortalama olarak 13-45 gram ağırlığa sahiptirler. Kışları, besin kaynakları azaldığında, bu Avusturalyalı keseli memeli kendisini torpor adı verilen bir yarı-canlılık durumuna sokar ve vücut sıcaklığını ortam sıcaklığına kadar, genelde sıfır derecenin altına kadar düşürerek tüm metabolik faaliyetini minimuma indirir. Bu, kış uykusu olarak bilinen hibernasyonun bir diğer versiyonudur. Bu süreçte possumlar kendilerini top gibi yuvarlak hale getirirler. Bu süre zarfında hiçbir şey yeme ve içme ihtiyacı duymamaktadır. 

 

Kaynak: ScienceAlert

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı

Güneş Sistemi'nin Galaksi Etrafındaki Dönüşü

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder