Tüm İnsan Popülasyonları Birbiriyle Yakın Akraba ve Kuzendir!

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 36 saniyede okuyabilirsiniz.
Tüm İnsan Popülasyonları Birbiriyle Yakın Akraba ve Kuzendir!

Dünya'nın en saygın bilim dergisi olan Nature'da yayınlanan bir araştırmada, bugüne kadar insan "ırkları" üzerine yayınlanmış 200'den fazla üst düzey araştırma makalesinin içerikleri bir arada değerlendirilerek insan ırklarının akrabalık ilişkileri incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları, hayali "ırk" algısını tamamen ortadan kaldırmaya yetecek kadar açıktır. İstisnasız olarak her popülasyonun birbiriyle çeşitli derecelerde ilişkili olduğu gösterilmiştir. Görsel, bu akrabalık ilişkilerini yansıtmaktadır. 

Araştırmanın sonuçlarına göre Türkler'in en yakın akrabaları arasında Kürtler, Gürcüler, Dürziler, Suriyeliler ve Lübnanlılar bulunmaktadır. Bunun haricindeki en yakın akraba olduğumuz popülasyonlar arasında Suudi Araplar, Filistinliler, Yemenliler ve Mısırlılar ve Mizrahi Yuhudiler bulunmaktadır. Kürtler'in en yakın akraba olduğu gruplar arasında Türkler ve Mizrahi Yahudiler bulunmaktadır. Bunların haricinde biraz daha uzağa gitsek de halen bizimle aynı monofiletik grup içerisinde yer alan Ermeniler, Polonya ve Doğu Almanya Yahudileri (Eskenaziler) ve Fas Yahudileri en yakın akrabalarımız olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Bu araştırmayla, günümüzde var olan bütün insan popülasyonlarının ortak atasına en yakın olan popülasyonun ise Sahra-Altı Afrikası'nda yaşayan Khoisan kabilesi olduğu bir kez daha doğrulanmıştır.

Daha önceki yazılarımızda da ortaya koyduğumuz gibi, insanların Sahra-Altı Afrikası'ndan çıkarak tüm Dünya'ya yayıldıkları dönemlerde kısmi ırklaşmalar (coğrafi izolasyonlar sonucu bağımsız evrimsel yolaklar) oluşmuşsa da, geride bıraktığımız son birkaç bin yılda bu bariyerlerin tamamı yıkılmış, "biyolojik ırk" kavramı insan popülasyonları için anlamını tamamen yitirmiştir. Zaten halihazırda sadece birkaç yüz bin kişilik bir insan grubundan evrimleşmiş olan modern insan popülasyonları içerisindeki çeşitlilik son derece düşüktür (analiz edilen tüm primatlar arasındaki en düşük çeşitliliğe sahip maymun türü biziz). Tüm bunlar, "ırk" kavramının bilimsel bir ayrım olmaktan ziyade siyasi-ideolojik-kültürel bir ayrım olduğu gerçeğini göstermektedir.

Kaynak: Nature Scientific Reports

0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil
Geri Bildirim