Sosyal Medyanın Bilime Katkısına Bir Örnek

Yazdır
  • Bu yazıyı 47 saniyede okuyabilirsiniz.
Sosyal Medyanın Bilime Katkısına Bir Örnek

2011 yılında Brian Sidlauskas isimli bir balıkbilimci, bir Güney Amerika ülkesi olan Guyana'ya giderek orada üzerinde pek araştırma yürütülmemiş bir nehirdeki canlıları incelemeye karar verdi. Amacı, nehrin biyoçeşitliliğini kataloglamaktı. Ne var ki Guyana'nın gümrük yasaları, ülke dışına çıkarılacak her bir canlının raporlanması ve tanımlanmasını zorunlu kılıyor. Bu, oldukça büyük bir sıkıntı, çünkü Silauskas çok kısa bir zaman dilimine sahipti ve çoktan 5000 farklı balık türü tespit etmişti; ancak bunlar henüz kategorize edilmemişti. 

Dolayısıyla Sidlauskas, elindeki tüm balıkların bütün fotoğraflarını Facebook'a yükledi ve Dünya'nın dört bir tarafından kendisine yardım edebileceğini düşündüğü araştırmacıları bu albüm içerisinde etiketledi. 

Sonuç? 24 saatten kısa bir sürede, 5000 balık türünün her biri tanımlanmış ve kategorize edilmişti.

 

Kaynak: Vimeo

0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil
Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close