MÖ 10.000'liler Anlamaz...

Yazdır MÖ 10.000

İnsanlar olarak grup içgüdüsüne öylesine bağlıyız ki, daha çok küçük yaşlardan başlıyoruz "ötekileştirme" sürecine... Bunun en net yansıması, kişilerin doğum tarihlerine göre bile birbirlerini dışlaması. Bunun en ekstrem örneklerinden birisi, 1989 doğumluların bir zamanlar 1990 doğumlulardan sanki 15 yaş büyükmüş gibi, "80liler kuşağına" ait olduklarına yönelik tavırlarıdır. Bunun benzerlerine ilerleyen yıllarda da mutlaka rastlanmıştır. Bu kümelenme, gruplaşma ve ötekileştirme davranışı, ırkçılıktan tutun da birçok insanlık dışı görüşün kalbinde yatan içgüdüsel davranıştır.

Görselde de bu, eğlenceli bir dille anlatılmaktadır. Neandertaller ile erken Homo sapiens toplumlarının akıl almaz el becerisini gerektiren taş oyma yöntemleri bilinmektedir. Bunları, günümüzdeki herhangi bir insanın uzun yıllar boyunca pratik yapmaksızın becermesi mümkün değildir; çünkü çocukluktan beri öğrenerek büyüdüğümüz bir şey artık değildir.

Nasıl ki müzik kasetleri gibi kültürel ve belli bir zaman dilimine ait objeleri kullanarak, bazı diğer insanların "ne kadar da küçük" olduklarını ifade etmek için kendimiz için bir "müzik kasetini bilecek kadar yaşlı olanlar grubu" yaratıyorsak, bu görselde de taş aletlerin kullanımını bilecek kadar eski zamanlarda yaşayan insanların biz çağdaş Homo sapiens toplumlarını "ezdiği" görülmekte...

 

Kaynak: Trust Me I'm A Biologist

0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil