Kazanmanın Psikolojisi: Neden Kazanmak Bu Kadar Önemli?

Yazdır
  • Bu yazıyı 50 saniyede okuyabilirsiniz.
Kazanmanın Psikolojisi: Neden Kazanmak Bu Kadar Önemli?

"Önemli olan yarışmaktı." sözünün altında hemen her zaman "Lanet olsun, kazanamadım ama buna bozulduğumu çaktırmamalıyım." yatar. Elbette kimi zaman gönlünden gelerek bunu söyleyen de vardır; ancak halkı kandırmak kolay olsa da, kendi beynimizi kandırmak o kadar da kolay olmayabilir (her ne kadar beyin kandırılmaya/yanılmaya çok açık bir organ olsa da). 

Bu gerçekte utanılacak sakınılacak bir şey yoktur. Beynimiz, kazanmak ister. Kazanmak, mutluluk ve güç vericidir. Dolayısıyla bizim için her zaman avantajlıdır. Elbet bazen bir şeyi kazanmak, bazı diğer şeyleri kaybetmek anlamına da gelebilir; ancak bu kazanım-kayıp arasındaki denge, beynimizin bundan nasıl etkilendiğini belirleyecek ve bize "sonuç" olarak dönecektir.

Bu görselde, kazanan bir beynin psikolojisine değineceğiz. 

Umarız faydalı olur.


Hazırlayan: ÇMB

Çeviri ve Görsel Düzenleme: Mehmet Onurcan Kaya

Kaynak: Bu görsel visual.ly sitesinden çevrilmiştir. Çeviri sonrasında içerik orjinal kaynaktan kaldırılmıştır.

0 Yorum
Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close