Karagagalı sumru (Thalasseus sandvicensis)

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 7 saniyede okuyabilirsiniz.
Karagagalı sumru (Thalasseus sandvicensis)

İngilizce tercümesinden bazen sandviç sumru diye de tanımlanabilir. Yaygın görülen sumruya (Sterna hirundo) göre daha büyüktür. Siyah gagasının ucunda sarı bir leke bulunur. Üreme dönemi dışında alnında beyazlık oluşur. Tepe tüyleri de arkaya doğru kabarıktır. Uçarken bu kabarıklığı indirdiği için pek fark edilmez. Uzaktan renk, boyut ve şekil olarak karabaş martıyı (Chroicocephalus ridibundus) andırsalar da aslında martı değillerdir. Martılar gibi deniz kuşları ile birlikte Laridae adlı aynı taksonomik ailede bulunurlar sadece. İngilizcesi "tern" olan deniz kırlangıcı veya sumru isimli kuş taksonunda sınıflandırılırlar. Gözlemlediğimiz karabaş martılar ile karşılaştırmak için buraya tıklayabilrsiniz.

  • Martıların gagaları kancalıdır. Sumruların sivridir.
  • Martıların kanat uçları geniştir. Sumruların sivridir.
  • Martılar avlanmak için suya dalmaz. Sumrular dalar.

Martılar ile en bariz farkları gibi gözüken çatal kuyruk, çok nadir de olsa Sabine martısı (Xema sabini) gibi martı türlerinde mevcuttur. Bu yüzden taksonomik olarak tam bir karakteristik özellik sayılmaz. Sumrular, avlanmak için mükemmel bir şekilde aniden suya dalış yapabilirler. Rüzgarlı ve fırtınalı havalarda ise genelde dalgaların kırılma noktalarını tercih ederler. Martıların aksine genelde düşük irtifalarda boydan boya suyu tarayarak, kafaları öne eğik uçmaları ile bilinirler.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Collins Bird Guide
  2. Wikipedia
  3. Trakus

 

0 Yorum
Pedram Türkoğlu
Pedram Türkoğlu
Biyoloji Genel Editörü
Profil
Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close