Her Zaman Bir Yolu Vardır!

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 0 saniyede okuyabilirsiniz.
Her Zaman Bir Yolu Vardır!

Hangimiz yeri geldiğinde bu kadar olmasa da buna benzer çılgınlıklar yapmadık ki? :) Eğer merak ediyorsanız, tahmin edeceğiniz üzere, burada gösterilenin çalışması mümkün değildir. Eski bir bilgisayar kasasını gördüğümüz bu fotoğrafta bağlantı yapılmaya çalışılan girdi noktası (port) DB-25 adı verilen bir sokettir ve yazıcıların bağlanması için kullanılmaktadır. Birkaç dönüştürücüden geçirilerek bağlanmaya çalışılan cihaz ise bir USB'dir. 

Bunun haricinde kullanılan bağlantı kablolarının kullandığı voltajlar da birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak bağlantı ve iletişim protokolleri de değişebilmektedir. Örneğin, ilk bağlantı sadece erkek ucu dişi uca çevirmektedir; bu bakımdan herhangi bir sakınca yoktur. Öte yandan ikinci ara bağlantı özellikle modemlerde kullanılan seri iletişim yöntemini kullanmaktadır. Bu sıkıntıdır, çünkü en uçta bağlanan DB-25 portu paralel iletişim yöntemini kullanmaktadır (tek tek göndermek yerine, bir seferde birden fazla veriyi göndermektedir). Bir sonraki ara bağlantı DB9 seri kablosunu PS/2 fare ya da klavye adaptörüne dönüştürücü bağlantıdır. USB'den gelen veriler, fare veya klavyeden tamamen farklı olduğu için, bilgisayar bunları değerlendiremeyecektir.

 

Kaynak: reddit

0 Yorum
Çağrı Mert Bakırcı
Çağrı Mert Bakırcı
Kurucu, Baş Editör
Profil
Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close