Avustralya Papağanları Aletlerin Nasıl Yapılacağını ve Kullanılacağını Birbirlerinden Öğrenebiliyorlar!

Yazdır
  • Bu yazıyı 1 dakika 59 saniyede okuyabilirsiniz.
Avustralya Papağanları Aletlerin Nasıl Yapılacağını ve Kullanılacağını Birbirlerinden Öğrenebiliyorlar!

Endonezyalı papağanların meraklı bir türü tahta aletleri yapmayı ve kullanmayı öğrenebilir ve bu yenilik mucitleri tarafından diğerlerine başarılı bir şekilde aktarılabilir. Eylül 2014'te Proceedings of the Royal Society dergisinde yayınlanan çalışma, kuşlarda orijinal alet kullanımının sosyal transmisyonunu ortaya koyan ilk çalışma olma özelliğini ortaya koyuyor.

Birkaç sene önce Avusturya Laboratuarında Figaro isimli erkek, esir ve yetişkin Goffin Cockatoo’su kendiliğinden kafesin dışından çubuk aletleri yontmaya başladı. Sonra çevrildiğin yerin diğer tarafında ulaşabileceğinin dışında fındıklara kendi aletini tırmık gibi kullandı.

Yetenek transmisyonunun diğer Cockatoo’lara geçebildiğini görmek için Vienna Üniversitesi’nden Alice Auersperg 12 Cockatoo’yu Figaro’nun aleti nasıl kullandığını ya da “ghost” (hayalet) deneklerin (aletler ve fındıkların gizli mıknatıslar tarafından kontrol edildiği) izlemesi için getirdi. Sağdaki resimde Figaro alet yapma gösterisini yaparken Kiwi de izliyor.

Yerdeki çubukları topladılar ve alet kullanma görevinde hiçbir ilerleme göstermeyen “ghost” (hayalet) deneklere kıyasla Figaro’nun gösterisinin tamamını izleyen grup hazır aletlerle daha çok etkileşim içinde bulundu.

Başarılı alet kullanıcıları -hepsi erkek olan Dolittle, Kiwi ve Pipin- kendi yöntemlerini geliştirdiler ve içlerinden iki tanesi alet üretiminde öncü oldular. Kendi kendine öğrenen Figaro çubukları ucundan tutarak kablo örgüsüne farklı yüksekliklerden yerleştirdi ve fındıkları kendine doğru çekti ve hedef yakınlaştıkça aletin pozisyonunu ayarladı. Dolittle fındığı ona doğru iterken Pipin de değneği yere bırakarak fındığı hızlı bir balistik çevirme hareketiyle ulaşabileceği bir noktaya itti.

Auersperg haber başlığında “Figaro’yu izlemek onların başarısı için gerekli olsa da Figaro’nun düşünsel aktivitelerini taklit etmediler” diye açıkladı. Başarılı gözlemciler onun davranışlarını kopyalamak yerine Figaro’nun aletli etkileşiminin sonuçlarını anlamakla birlikte aynı sonuçlara ulaşmak için kendi stratejilerini geliştirdiler. Kendi davranışını oluştururken başka bir öğretmenin davranışını taklit ederken muhtemelen daha etkili olan kendi metodunu kullanması sosyal iletişimle arttırılmış bir yaratıcı süreci gösterir diyor Oxford Üniversitesi’nden Alex Kacelnik ve ekliyor:

Cockatoo’lar öğretmenlerini taklit etmede ve geçmede başarılı görünüyorlar ki bütün profesörler de öğrencileri için böyle bir şey isterler.”

“Ghost” (hayalet) kontrol grubundaki 6 kuştan hiç biri aletleri etkili bir şekilde kullanmayı öğrenemediler (ve merak derecesinde Figaro’nun gösterisini izleyen hiçbir dişi kuşta bunu beceremedi). Bu gözlemi Kacelnik, “onların canlı bir performans seyretmeye ihtiyacı olmasının önemi ortak hedefleri olan bir nesnenin varlığı” şeklinde açıkladı.


Yazan: Janet Fang

Kaynak: 

  1. Bu yazı İrem İskender tarafından IFLS sitesinden çevrilmiştir.
  2. Proceedings of the Royal Society B
0 Yorum
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Site Yöneticisi
Profil
Geri Bildirim