Peter ve Fil

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

1986 senesinde, Peter Davies isimli genç, Louisiana Eyalet Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Kenya'ya tatile gitmişti. 

Çalılıkların içerisindeki bir yürüyüş sırasında, bir ayağını havada tutan genç bir erkek fille karşılaştı. Fil, korkmuş ve stresli gözüküyordu, dolayısıyla Peter ona çok dikkatli ve yavaşça yaklaştı. Tek dizi üzerine çöktü ve ayağını inceledi. Koca bir tahta parçası, filin ayağına saplanmıştı ve bu yüzden üzerine basamıyordu. Olabildiğince yavaş ve nazikçe, bıçağını kullanarak tahtayı saplandığı yerden söktü. Bunun üzerine fil, rahatlamış bir şekilde ayağını yere bastı.

Sonrasında yüzünü adama döndü ve meraklı bir şekilde incelemeye başladı. Peter, fil ona baktıkça geriliyordu. Donmuş bir şekilde, korkuyla file bakıyordu. Tek düşündüğü, fil onu ezmeden oradan kaçabilmekti. Sonunda fil güçlü bir şekilde gürledi, şöyle bir hareketlendi... Sonrasında arkasını dönüp uzaklaştı. Peter, o gün olanları ve fili asla unutmadı.

Bundan 20 yıl sonra, Chicago Hayvanat Bahçesi'nde oğluyla geziniyordu. Fillerin olduğu kafese geldiğinde, içeride bulunan fillerden biri onlara döndü ve Peter ile oğlu Cameron'ın olduğu tarafa geldi. Kocaman, erkek fil, Peter'a dik bir şekilde bakıyordu. Sonrasında, ayağını nazikçe kaldırdı ve bir süre tuttuktan sonra geri yere koydu. Bunu, bir yandan gürleyerek, birkaç defa tekrarladı. Tüm bunları yaparken, sürekli olarak Peter'a bakıyordu.

1986 yılındaki karşılaşmayı hatırlayan Peter, bunun aynı fil olup olmadığını düşünmeden edemedi. Bir süre üzerinde düşündükten sonra, cesaretini topladı ve Cameron'ın itirazlarına rağmen telleri tırmanarak fillerine kafesine girdi. Emin adımlarla file doğru yürüdü ve meraklı gözlerle, gözlerinin içerisine baktı. Fil de ona bakıyordu. Sonunda, tıpkı öteki sefer gibi, gür bir şekilde inledi, hortumunu Peter'a uzattı. Peter'ın merakı sevince ve heyecana dönüştü. Bir anda fil, hortumunu Peter'ın bacaklarından birine doladı, kolayca havaya kaldırdı ve güçlü bir şekilde onu çitlere vurdu. Çarpmanın etkisiyle Peter oracıkta can verdi.

Kahrolası fil, muhtemelen aynısı değilmiş...

Elektronik posta ve sanal medya yoluyla yayılan saçma sapan hikayelere ve "mucizevi" olduğu iddia edilen saçmalıklara inanmayın! Çünkü her biri, en az bu hikaye kadar saçma. Ve her biri, en az bu hikaye için kaybettiğiniz zamanı ve hatta çok daha fazlasını size kaybettiriyor. Hayatınızı iyi bir iş için harcayın: Kitap okuyun, sorgulayın, araştırın. 

 

Teşekkür: Alper Bulut ve Can Apaydın

Parmak Kırışıklığının Nedeni Açıklandı Mı?

Düşünen Kalp Yalanı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim