Paranormal Dağılım

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İstatistik ve matematikte "normal dağılım", son derece yaygın olarak kullanılan ve doğada da sıklıkla karşımıza çıkan bir çeşit sürekli olasılık dağılımıdır. Çoğu zaman "çan eğrisi" olarak da bilinen bu dağılım, üniversite öğrencilerinin korkulu rüyası olmanın yanı sıra, doğal ve sosyal bilimlerin vazgeçilmezleri arasındadır. 

Normal dağılımı temsil eden verilerin yaklaşık %68'i, dağılımın ortalamasından 1 standart sapma değeri uzaklığındadır. Tüm verilerin %95'i 2 standart sapma değeri, %99.7'si ise 3 standart sapma değeri uzaklığının kapsadığı alan dahilindedir. Buna "3-sigma kuralı" ya da "68-95-99.7 empirik kuralı" da denir.

Paranormal dağılım ise... Eğlenceli bir uydurmadır. Tıpkı "paranormal" iddialarının geri kalan hepsi gibi...

Güneş İçerisine Kaç Adet Dünya Sığar?

Uzman Doktor vs. Satılmış Doktor

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim