Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İstatistik ve matematikte "normal dağılım", son derece yaygın olarak kullanılan ve doğada da sıklıkla karşımıza çıkan bir çeşit sürekli olasılık dağılımıdır. Çoğu zaman "çan eğrisi" olarak da bilinen bu dağılım, üniversite öğrencilerinin korkulu rüyası olmanın yanı sıra, doğal ve sosyal bilimlerin vazgeçilmezleri arasındadır. 

Normal dağılımı temsil eden verilerin yaklaşık %68'i, dağılımın ortalamasından 1 standart sapma değeri uzaklığındadır. Tüm verilerin %95'i 2 standart sapma değeri, %99.7'si ise 3 standart sapma değeri uzaklığının kapsadığı alan dahilindedir. Buna "3-sigma kuralı" ya da "68-95-99.7 empirik kuralı" da denir.

Paranormal dağılım ise... Eğlenceli bir uydurmadır. Tıpkı "paranormal" iddialarının geri kalan hepsi gibi...

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder