Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Elbette bu fotoğraf bile, söz konusu "uzaylılar Dünya'yı ziyaret etti" iddiaları desteklemek için Photoshop'a ihtiyaç duyduğumuzu gösteriyor. Yine de, ilk etapta ne olduğu anlaşılmayan, sonrasında ise "Haaa..." ile eşlik edilen bir farkındalığa ulaştıran bir paylaşım olduğu için yer vermek istedik. 

Paralel bir evrende...
Paralel bir evrende...

Unutmayın ki Güneş Sistemi'ne en yakın gezegen, Dünya'dan 4.367 ışık yılı uzaklıktaki Alpha Centauri B'nin etrafında dönen gezegenlerdir. Yani bu gök cisimlerinde yaşam olsa, o yaşam zeki olsa, o zeki yaşam yıldızlararası seyahat yapabilecek olsa, o yıldızlararası seyahati ışık hızında yapabilecek olsa bile buraya ulaşmak için 4 yıldan uzun bir süre ışık hızında yol kat etmeleri gerekir. Eğer ki ışık hızının yarısı hızda gidebiliyorlarsa, buraya gelmeleri için 8 yıldan uzun bir yolculuk yapmaları gerekecektir.

Kıyas olması bakımından, insanlığın ürettiği en hızlı uzay aracı olan Juno, saatte 265.000 kilometre hızla gidebilmektedir. Bu, ışık hızının bırakın %50'sini, sadece ve sadece %0.0245'i kadar hızlıdır. Kaldı ki, söz konusu uzaylı yaşamın bize en yakın yıldızın etrafında olması için bir sebep yoktur. Örneğin, 93 milyar ışık yılı genişlikteki Gözlenebilir Evren'in herhangi bir köşesinde bulunuyor olabilirler; hatta ötesinde bile bulunuyor olabilirler.

Diyelim ki, 4.367 ışık yılı uzakta değil de, 1000 ışık yılı uzaktaki bir yıldızın etrafında yaşam var ve bu, bize en yakın yaşam. Işık hızında bize doğru gelecek olsalar, 1000 yıl boyunca seyahat etmeleri gerekirdi! Eğer ki onların teknolojisi de bizimkine benzerse, ya da biz onların gezegenine gitmek isteyecek olsaydık, Juno gibi ufak bir araca ihtiyacımız olan her şeyi sığdırdığımızı ve onunla aynı hızda gidebileceğimizi varsaysak bile oraya ulaşmamız 35.7 milyar yıl sürerdi. Milyon değil, milyar yıl! Evren'in tüm yaşından 2.5 kat fazla bir süre... Bu daha gerçekçi bir hesaplama, zira kütleli cisimleri ışık hızına çıkarıp çıkaramayacağımız bile belli değil! Kaldı ki, ışık hızında seyahat hayali kurabilelim...

Demek istediğimiz... Eğer ki ışık hızında seyahat edilebildiğini varsaysak bile, uzaylı yaşamın bize ulaşması aşırı ama aşırı düşük bir olasılıktır. Bizi uçsuz bucaksız Evren içerisinde tespit etmeleri, doğru yönde yol kat etmeleri, binlerce ve hatta milyonlarca yıl sürebilecek bir seyahati başarabilmeli ve bize ulaşabilmeliler. 

İşte tam olarak bu nedenle uzay yolculukları için bilimkurgudan fırlama solucan deliklerine vs. ihtiyacımız var. Bunlar, belki uzay seyahatlerini hızlandırabilir; ancak var olduklarına dair doğrudan hiçbir kanıtımız yok. Bu nedenle, uzaylıların bizleri ziyaret ettiğini düşünmek için de hiçbir güvenilir ve işe yarar sebebimiz bulunmuyor.

Photoshop ile hazırlanmış ve halkı kandırmaya yönelik zırvalar haricinde...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder