Pamuk Tamarinler ve Fısıltıları

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Central Park Hayvanat Bahçesi'ndeki bakıcılar, kafeslerine her girildiğinde bu pamuk tamarinlerin hemen sessizleştiğini fark ediyorlardı ve bunu ilginç buluyorlardı. Sonradan yapılan bir araştırma, gerçeği ortaya çıkardı: sesleri analiz etmemizi sağlayan spektrogramlarla yapılan araştırmalar sonucunda, aslında pamuk tamarinlerin kafeslerine bakıcılar girdiğinde sessizleşmediği, tam tersine bizim duyamayacağımız kadar düşük şiddette birbirlerine fısıldayarak tehlike olup olmadığını haber verdikleri anlaşıldı. 

Bu, insan haricindeki diğer primat türlerinde keşfedilen ilk fısıltıyla iletişimin de örneği olmuş oldu.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Science Alert
  2. Science

Üç Bıyıklı Zilkuşu

Eşcinsel Evliliklerine Karşı Olmak İçin 10 Neden!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder