Makale Arşivimizi Okumak

Makale Arşivimizi Okumak

Okurlarımızdan gelen yoğun sorular üzerine, Makale Arşivi'mizi nasıl okumanız gerektiğiyle ilgili bazı açıklamalar yapmak istedik. Bunlar kesinlikle nihai uygulamalar değildir, sadece makalelerin yazarları olarak bizlerin tavsiyeleridir. Bu tavsiyelere uymak istemezseniz, dilediğiniz gibi ve dilediğiniz sırada okuma yapabilirsiniz.

 

1. Google: Makale Arşivi'mizde 500 civarında makale bulunduğundan, aradığınızı sadece gözle tarayarak bulmanız zor olabilir. Bu yüzden, Google'da içeriklerimizi "evrim ağacı" eklemesiyle birlikte arayabilirsiniz (örnek: "Darwin yaşam evrim ağacı") çubuğumuzu kullanabilirsiniz. Aradığınız konuyla ilgili genel bir veya birkaç anahtar sözcüğü girerseniz, bulmanız çok daha kolay olacaktır. 

2. CTRL + F: Eğer aradığınız başlığı tam olarak biliyorsanız veya konuyla ilgili genel bir fikriniz varsa, klavyenizdeki CTRL ve F tuşlarına bir arada basarak, sayfa içi aramayı başlatabilirsiniz. Örneğin makale başlığında "Doğal" sözcüğü geçen yazılarımızı aramak için, bu açılan kutuya "doğal" (tırnaklara gerek yok) yazarak arama yapabilirsiniz. Bu da hızlıca hedefinize ulaşmak için kolay bir yöntemdir.

3. Okuma Sırası: Makalelerimiz, genelden özele olacak şekilde kendi içlerinde sıraya konmuştur. Tabii ki her noktada bu kurala uyamadık; ancak genel olarak bu şekilde dizilmeye çalışmıştır. Dolayısıyla Makale Arşivi'mizi yukarıdan başlayarak aşağı doğru sırayla okuyacak olursanız, olabildiğince mantık sırasında okumuş olursunuz. Ancak dilediğiniz noktalarda, dilediğiniz yazı dizilerimizi ve makalelerimizi atlayabilirsiniz.

4. İlk Okunması Gerekenler: Bahsettiğimiz gibi bir genelden-özele bir mantık sırasına göre dizilediğimiz için, bize göre okunma önceliği olması gereken yazılarımız daha aşağılarda kaldı. Bize kalırsa, Evrimsel Biyoloji'ye yeni giriş yapacak okurlarımızın öncelikle, Evrim Mekanizmaları ve Evrim'in İşleyişi yazı dizilerimizi okumaları gerekmektedir. Sonrasında ise Türleşme ve Abiyogenez yazı dizilerimizi okumanızdır. Bunları tamamladıktan sonra, Evrim Kuramı: Genel Bilgiler, Konular ve Kavramlar bölümümüze giderek, sırayla okumanız ve bundan sonrasında da dilediğiniz sırada, olabildiğince sırayla okumanızdır. Bizim Makale Arşivi'ni okuma konusunda en temel tavsiyelerimiz bunlardır. 

5. Arşivin Güncellenmesi: Makale Arşivi'miz otomatik olarak güncellenmemektedir. Dolayısıyla, belli aralıklarla bizim tarafımızdan son haline güncellenmesi gerekmektedir. En güncel makalelerimizi, arşiv içerisinde göremeyebilirsiniz. Bu yüzden, yukarıdaki panelden Makaleler kısmına basacak olursanız, liste görünümüne geçerek zamana göre sıralanmış makalelerimizi görebilirsiniz. Son makalelerimizi buradan okuyabilirsiniz. Bunun haricinde, biriken yazıların ihtiyaçlarına paralel olarak arşivimiz içerisinde yeni kısımlar yaratabilir, var olan kısımları değiştirebiliriz. Bu değişiklikleri Facebook sayfamızdan ilan etmekteyiz.

6. Makalelerin Güncellenmesi: Her makalemiz güncellenmeye ve değiştirilmeye tamamen açıktır. Bu sebeple aralıklarla makalelerimizi geliştirmekte ve güncellemekteyiz. Bu değişimleri Facebook sayfamız üzerinden ilan etmekteyiz. 

7. Önemli Açıklama: Makalelerimizi okumaya ve onlardan faydalanmaya başlamadan önce, daha fazla bilgi için burayı okumanızı önemle tavsiye ve rica ediyoruz. Aksi durumda oluşabilecek yanlış anlaşılmalardan Evrim Ağacı'nın sorumlu tutulamayacağını önemle bildiririz.

 

İyi okumalar, umarız faydalı olacaktır.

Geri Bildirim

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close