Örümcekler ve Ağları

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselde taramalı elektron mikroskobu kullanarak çekilmiş harika bir fotoğraf görüyorsunuz. Bu ne sizce?

Burada gördüğünüz, bir örümceğin ağ üreten bezleri ve ürettikleri örümcek ağı. Bu ağ örümcekler tarafından genelde bezin 5 farklı aşamasından geçerek üretilmektedir. Bezden çıktıktan sonra her bir kesecikten çıkan ağ birleşerek tek bir iplik halinde uzanabilir.

Örümceklerin ağları ortalama olarak yüksek derece çelik alaşımların gerilim gücüne eşittir. Ancak insan yapımı olan Kevlar gibi aramid iplikçiklerin yarı gücüne erişebilmektedir. Ancak çok ince olmasına rağmen aşırı dayanıklıdır. Tek bir iplik şeridiyle Dünya'nın çevresinde 1 tur atsak dahi kullandığımız tüm iplik 500 gramdan hafif olacaktır. Ayrıca bu iplikler sıcaklık, gerilim, esneme, uzama, vb. özellikler açısından da çok başarılıdır. Bazı spesifik örümceklerin (örneğin Darwin'in kabuk örümcekleri) Kevlar'dan bile güçlü ağlar örebilmektedir.

Örümcekler bu ağları çok hızlı uçan ve bazen yarasalar kadar devasa olabilen avlarını yakalamak için kullanmaktadır. Bu sebeple ağ direnci üzerinde çok güçlü bir seçilim baskısı bulunmaktadır.

Pandalar ve Koalalar

Yonahlossee Semenderi

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim