Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselde taramalı elektron mikroskobu kullanarak çekilmiş harika bir fotoğraf görüyorsunuz. Bu ne sizce?

Burada gördüğünüz, bir örümceğin ağ üreten bezleri ve ürettikleri örümcek ağı. Bu ağ örümcekler tarafından genelde bezin 5 farklı aşamasından geçerek üretilmektedir. Bezden çıktıktan sonra her bir kesecikten çıkan ağ birleşerek tek bir iplik halinde uzanabilir.

Örümceklerin ağları ortalama olarak yüksek derece çelik alaşımların gerilim gücüne eşittir. Ancak insan yapımı olan Kevlar gibi aramid iplikçiklerin yarı gücüne erişebilmektedir. Ancak çok ince olmasına rağmen aşırı dayanıklıdır. Tek bir iplik şeridiyle Dünya'nın çevresinde 1 tur atsak dahi kullandığımız tüm iplik 500 gramdan hafif olacaktır. Ayrıca bu iplikler sıcaklık, gerilim, esneme, uzama, vb. özellikler açısından da çok başarılıdır. Bazı spesifik örümceklerin (örneğin Darwin'in kabuk örümcekleri) Kevlar'dan bile güçlü ağlar örebilmektedir.

Örümcekler bu ağları çok hızlı uçan ve bazen yarasalar kadar devasa olabilen avlarını yakalamak için kullanmaktadır. Bu sebeple ağ direnci üzerinde çok güçlü bir seçilim baskısı bulunmaktadır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/07/2019 23:55:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2123

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder