Örümceğin Yılan Avı...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Avustralya'da yaşayan Altın İpek Küre Örücü Örümcekleri (ya da halk arasında bilinen adıyla Muz Örümcekleri), Nephila cinsine ait dev örümceklerdir. Nephilia Antik Yunancada "dönmeyi seven" anlamına gelmektedir. Bu ismin verilme nedeni, etkileyici ağlarını örerken spiraller çizmeleridir.

Aslında bu örümcekleri çok büyük yapan bacaklarıdır. Çünkü dişilerin vücudu 4 santimetre, erkeklerde 2.5 santimetre kadardır. Erkeklerin vücudu 5-6 milimetre kadar ufak, dişilerin vücudu 6.9 santim kadar geniş olabilir. Fakat bacaklar eklendiğinde bu uzunluklar 25-30 santimetreye kadar çıkabilmektedir.

Nadiren ortalamların çok üzerine ulaşabilen bireylere rastlanmaktadır. Bu fotoğrafta da onlardan birisi görülmektedir. Fotoğraftaki dev örümcek, bir kahverengi ağaç yılanını avlamaktadır. Genellikle bu örümceğin birebir mücadelede yılana karşı pek şansı yoktur. Ancak birkaç defa videoya da yakalanan örümcek-yılan mücadelelerinde görüldüğü kadarıyla, yılan aslında örümceği avlamak için hamle yaptığında, ağına yakalanmıştır ve kurtulmaya çalışırken daha da dolanarak kendini hapsetmiştir. Sonunda da pes etmiş ve örümceğe kendini bırakmıştır. 

Mücadelenin örneklerinden birini aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Kaynak: Scientific Illustration

T-Rex ve Su

Evrim Ağacı, Bundle Uygulamasındaki Bilim Kategorisinde En Önde Gelen Kaynaklardan Biri!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder