Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Avustralya'da yaşayan Altın İpek Küre Örücü Örümcekleri (ya da halk arasında bilinen adıyla Muz Örümcekleri), Nephila cinsine ait dev örümceklerdir. Nephilia Antik Yunancada "dönmeyi seven" anlamına gelmektedir. Bu ismin verilme nedeni, etkileyici ağlarını örerken spiraller çizmeleridir.

Aslında bu örümcekleri çok büyük yapan bacaklarıdır. Çünkü dişilerin vücudu 4 santimetre, erkeklerde 2.5 santimetre kadardır. Erkeklerin vücudu 5-6 milimetre kadar ufak, dişilerin vücudu 6.9 santim kadar geniş olabilir. Fakat bacaklar eklendiğinde bu uzunluklar 25-30 santimetreye kadar çıkabilmektedir.

Nadiren ortalamların çok üzerine ulaşabilen bireylere rastlanmaktadır. Bu fotoğrafta da onlardan birisi görülmektedir. Fotoğraftaki dev örümcek, bir kahverengi ağaç yılanını avlamaktadır. Genellikle bu örümceğin birebir mücadelede yılana karşı pek şansı yoktur. Ancak birkaç defa videoya da yakalanan örümcek-yılan mücadelelerinde görüldüğü kadarıyla, yılan aslında örümceği avlamak için hamle yaptığında, ağına yakalanmıştır ve kurtulmaya çalışırken daha da dolanarak kendini hapsetmiştir. Sonunda da pes etmiş ve örümceğe kendini bırakmıştır. 

Mücadelenin örneklerinden birini aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

Kaynak: Scientific Illustration

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/07/2019 00:11:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3029

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder