Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çoğu insan, stresin mide bozulmasına sebep olduğunun veya depresyonun fiziksel olarak acı verdiğinin farkındadır. Fakat yapılan pek çok araştırmaya göre olumsuz duygu ve düşüncelerin kalp hastalığı gibi diğer ciddi sağlık sorunları ile de bağlantısı olabilir. UC Berkeley'de doktora öğrencisi Emiliana Simon-Thomas'ın açıkladığı gibi "Öfke, korku ve hayal kırıklığı gibi birçok olumsuz duygu, daha kalıcı bir eğilime veya alışılmış bir dünya görüşüne dönüştüğü zaman bir sorun haline geliyor." 

2014'te Neurology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre insanlara güvenmeyenlerin ileri yaşlarında bunama olasılığı daha fazla. Circulation dergisinde 2009'da yayınlanan çalışmaya göre ise karamsar insanların kalp hastası olma veya iş yaşamları süresince ölme riski daha yüksek. Stroke dergisinin 2014’teki bir çalışması kin ve düşmanlığın felç tehlikesini artırdığını ortaya koyuyor. Depresyon ise tip 2 diyabet, kalp krizi ve yaşlılıkta sakatlık tehlikesini yükseltirken, gergin veya bunalımda olduğunuz zaman bağışıklık sisteminiz zayıflayıp hastalıklara daha açık hale geliyor. Kendini kötü hisseden insanların sigara ve alkol kullanması daha muhtemel… 

Söz konusu bağlantıların bilimsel olarak anlamlı olabilmesi için daha epey bir süre test edilmesi gerekiyor. Ancak zihnimizin vücudumuzdan bağımsız bir olgu olmadığını düşünecek olursak, düşüncelerimizi vücudumuzdaki süreçlerden ayırmak imkansızlaşıyor. Dolayısıyla zihinsel durumumuzun fiziksel durumumuzu belli düzeylerde ve uzun vadede etkilemesi oldukça makul gözüküyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/08/2019 01:02:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4465

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgürlük yasalar veya kurumlardan değil, insanlardan gelir.”
Clarence Darrow
Geri Bildirim Gönder