Ölümcül Zehre Sahip Bir Tırtıl: Lonomia

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu gördüğünüz ağaca ait bir desen değil! Birbirine yakın bir şekilde duran onlarca, belki yüzlerce tırtıl! "Lonomia" cinsi bu tırtıllar, bu ilginç görünümlerine rağmen oldukça zehirlidir ve her yıl en azından birkaç insanın ölümüne neden olmaktadırlar. Dolayısıyla vahşi doğada bilmediğiniz şeyleri ellemek hiç akıllıca olmayabilir. Neyse ki bunlardan ülkemizde pek bulunmuyor, özellikle Brezilya'nın güneyinde sıklıkla görülen türler...

Bu canlılara dokunduğunuzda, vücutlarını kaplayan diken benzeri yüzlerce kıl anında elinize zehir enjekte ediyor. Sadece birkaç tanesinin size zehir enjekte etmesi, kısa sürede iç kanamalara, böbrek yetmezliğine ve hemolize neden oluyor. Bu canlıların görüldüğü gibi kamuflajda oldukça usta olmaları, bazen ormanlarda gezen insanların yanlışlıkla bunlara yaslanması, sürtünmesi, ellerini sürmesi nedeniyle çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. 

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Homer Simpson, Higgs Bozonu'nun Kütlesini Bilim İnsanlarından 14 Sene Önce ''Neredeyse'' Tahmin Etti!

Yeni Bir Mem: Şempanze Madam

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder