Okyanusların Isı Tutma Kapasitesi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Her ne kadar yeryüzündeki ısının tutulmasından atmosferi hep sorumlu tutsak da, esasında atmosferdeki havadan çok daha önemli bir ısı tutucumuz var: okyanuslar!

Görselde gördüğünüz grafik, Dünya üzerindeki bütün havanın ısı kapasitesi ile, Dünya üzerindeki bütün okyanusların ısı tutma kapasitesini göstermekte. Elbette, ısıya neden olan radyoaktif ışıma, bütün okyanus sularına erişememekte, genelde en fazla, su yüzeyinin 20-30 metre altına kadar inebilmekte. Ancak yine de okyanusların potansiyel olarak bulunan ısı tutma kapasitesi, baş döndürücü.

Bir diğer deyişle şunu söyleyebiliriz: Dünya'daki okyanusların sadece %3'ü, Dünya'daki bütün atmosferik havanın tuttuğu ısıya eşdeğer ısıyı barındırabilir ve Dünya'ya kazandırabilir!

Okyanuslarımızı korumak için bir diğer sebep...

 

Kaynak: http://goo.gl/mnd8l

Darwin'in Mezarındaki İbretlik Olay Safsatası

Köpekbalıklarını Katlediyoruz!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim