ODTÜ Asya Kıtası'nın En İyi 22. Üniversitesi Seçildi!

ODTÜ Asya Kıtası'nın En İyi 22. Üniversitesi Seçildi!
Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İngiltere merkezli Times Higher Education kuruluşu tarafından 10 Nisan 2013 tarihinde duyurulan “Asia University Rankings 2013” listesinde Asya kıtasının En İyi 22. Üniversitesi olmuştur.

Bu yıl Mart ayında açıklanan “World Reputation Rankings 2013” sıralamasında 51-60 bandında yer alarak dünyanın en itibarlı 100 üniversitesi arasina girmeyi başaran ilk ve tek Türk üniversitesi olan ODTÜ, Asya üniversiteleri başarı sıralamasında da ülkemizi en üst düzeyde temsil eden üniversitedir.

“Asia University Rankings 2013” listesinde, Japonya, Çin, Güney Kore, Hong-Kong, Singapur, Hindistan, İsrail ve İran'ı da kapsayan Asya bölgesindeki üniversitelerin başarı sıralaması; eğitim kalitesi, araştırma faaliyetleri, bilimsel yayınlara yapılan atıflar, sanayi gelirleri ve uluslararası niteliklerini yansıtan 13 farklı performans kriterine dayanmaktadır.

ODTÜ'nün en üst sıradaki Türk üniversitesi olduğu listede, Bilkent, Koç, Bogaziçi ve İstanbul Teknik üniversiteleri de 28, 31, 37 ve 38. sıradan Asya’nın En İyi 100 Üniversitesi listesine girmiştir. Toplam 15 Asya ülkesinin temsil edildiği listede, en çok üniversitesi listeye giren ülke 22 üniversite ile Japonya olmuştur.

ODTÜ’nün dünya üniversite sıralamalarındaki konumu, yurtdışı öğrenci talebi ile birlikte yükselmektedir. ODTÜ'de öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı son dört yılda %30 oranında artmıştır. Bugüne kadar ülkemizde kullanılan Avrupa Birliği araştırma fonlarının %9'unu Türkiye'ye kazandıran ODTÜ, araştırma alanındaki rekabet gücü ile de kendisini uluslararası platformlarda kabul ettirmiştir. Bilindiği gibi, son hafta içinde Sanayi Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilan edilen "Teknokentler Başarı Sıralaması"nda da ODTÜ Teknokent birinci sırada yer almıştır.

Bu gurur verici sonuçların elde edilmesini sağlayan tüm öğretim üyelerimizi, idari personelimizi, öğrenci ve mezunlarımızı kutlar, kendilerine teşekkürlerimizi sunarım.

Prof. Dr. Ahmet Acar

Rektör

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/12/2019 14:43:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1149

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Burada başarısızlık da bir seçenektir. Eğer ki başarısız olmuyorsanız, yeterince girişimde bulunmuyorsunuz demektir!”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder