ODTÜ Asya Kıtası'nın En İyi 22. Üniversitesi Seçildi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İngiltere merkezli Times Higher Education kuruluşu tarafından 10 Nisan 2013 tarihinde duyurulan “Asia University Rankings 2013” listesinde Asya kıtasının En İyi 22. Üniversitesi olmuştur.

Bu yıl Mart ayında açıklanan “World Reputation Rankings 2013” sıralamasında 51-60 bandında yer alarak dünyanın en itibarlı 100 üniversitesi arasina girmeyi başaran ilk ve tek Türk üniversitesi olan ODTÜ, Asya üniversiteleri başarı sıralamasında da ülkemizi en üst düzeyde temsil eden üniversitedir.

“Asia University Rankings 2013” listesinde, Japonya, Çin, Güney Kore, Hong-Kong, Singapur, Hindistan, İsrail ve İran'ı da kapsayan Asya bölgesindeki üniversitelerin başarı sıralaması; eğitim kalitesi, araştırma faaliyetleri, bilimsel yayınlara yapılan atıflar, sanayi gelirleri ve uluslararası niteliklerini yansıtan 13 farklı performans kriterine dayanmaktadır.

ODTÜ'nün en üst sıradaki Türk üniversitesi olduğu listede, Bilkent, Koç, Bogaziçi ve İstanbul Teknik üniversiteleri de 28, 31, 37 ve 38. sıradan Asya’nın En İyi 100 Üniversitesi listesine girmiştir. Toplam 15 Asya ülkesinin temsil edildiği listede, en çok üniversitesi listeye giren ülke 22 üniversite ile Japonya olmuştur.

ODTÜ’nün dünya üniversite sıralamalarındaki konumu, yurtdışı öğrenci talebi ile birlikte yükselmektedir. ODTÜ'de öğrenim gören uluslararası öğrenci sayısı son dört yılda %30 oranında artmıştır. Bugüne kadar ülkemizde kullanılan Avrupa Birliği araştırma fonlarının %9'unu Türkiye'ye kazandıran ODTÜ, araştırma alanındaki rekabet gücü ile de kendisini uluslararası platformlarda kabul ettirmiştir. Bilindiği gibi, son hafta içinde Sanayi Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilan edilen "Teknokentler Başarı Sıralaması"nda da ODTÜ Teknokent birinci sırada yer almıştır.

Bu gurur verici sonuçların elde edilmesini sağlayan tüm öğretim üyelerimizi, idari personelimizi, öğrenci ve mezunlarımızı kutlar, kendilerine teşekkürlerimizi sunarım.

Prof. Dr. Ahmet Acar

Rektör

TÜBİTAK'tan Evrim Kitapları Konusunda Adım Geldi!

Yürümenin Evrimine Dair Yeni Kanıtlar

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder