NEXT, Derin Uzay Görevleri İçin Umut Vadediyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ion iticileri eskiden sadece bilim kurgu yazarlarının hayallerinde olan bir şeydi. Fakat yıllarca yapılan araştırma ve geliştirmelerle NASA çok önemli bir derin uzay görevinde hızı saatte 90.000 mile çıkaracak Ion iticilerini kullanmaya hazırlanıyor. Ve bu devasa uzayda, motorlar yıllarca aralıksız itiş uygulayacaklar.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezinde Evrimsel Ksenon İticileri (NEXT) projesi, Ion motorları üzerinde 48.000 saatin üzerinde test yaptılar. Bu 5 buçuk yıllık test, tarihteki uzay iticileri üzerinde yapılan en uzun test.

Bu kilometre taşını muhteşem kılan en önemli şey ise ne kadar az yakıt harcadığı. NEXT 860 kg Ksenon yakıtı kullanıyor. Geleneksel roketlerin ise aynı hıza ulaşmaları için kullandıkları yakıt ise 10.000 kg ağırlığında. NEXT gibi elektrikli iticilerin uzun vadede düşük ama sabit itiş gücü sayesinde geleneksel roketlere göre 10 kata kadar daha az yakıt kullanabilir.

Aşağıdaki videoda Ion iticilerinin nasıl çalıştığını görebilirsiniz:

 

Görsel: New Atlas

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Kozmik Anafor
  2. Space Travel
  3. NASA

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Gösterilen Fotoğraflarda Neler Yaşandığını Neredeyse İnsanlar Kadar İsabetli Tanıyabilen Yapay Zeka Üretildi!

İlk Defa Yapay Genler Kullanılarak Yapay Enzimler Yaratıldı!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder