Natalie Portman ve Marvel'dan Bilim Atağı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünya'nın en meşhur çizgi roman yapımcısı olan Marvel ile Dünya'nın en meşhur aktristlerinden Natalie Portman, ABD'deki kız çocuklarının bilim (Science), teknoloji (Technology), mühendislik (Engineering) ve matematik (Maths; STEM) alanlarına yönlendirilebilmesi için kapsamlı bir yarışma başlattı. 

Yarışmada, genç kızların şu anda STEM alanında çalışan bir kadınla röportaj yaptıkları, 5 dakikalık ve işlenmemiş bir videoyu yayınlamaları bekleniyor. Videoda, çocukların neden ileride STEM alanında çalışmak istediklerinin de anlatılması talep ediliyor. Kazananlar Hollywood'a götürülerek Marvel'ın yeni filmi Thor'un galasını izleme şansı olacak.

Thor filminin başrolünü paylaşan Natalie Portman'ın, ciddi bir bilim geçmişi bulunuyor. Portman, Harvard Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu ve Intel Bilim Yeteneği Araştırması yarışması yarıfinalisti. Filmde de astrofizikçi Jane Foster karakterini canlandırıyor. 

Marvel, düzenleyeceği bu teşvik edici yarışma için Portman ve UCLA (University of California at Los Angeles) Antropoloji Bölümü öğrencilerinden biriyle bir tanıtım filmi hazırladı. Normalde, Thor'un çizgi romanında Jane Foster karakteri bir hemşire; ancak Marvel, filmde bu karakteri biraz daha geliştirmek istemiş. Filmin çekimlerinde ünlü astrofizikçi Sean Carroll'un danışmanlığına da başvuruldu. 

Marvel'a ve daha önemlisi, Natalie Portman'a bu mükemmel girişimleri için yürekten teşekkürü borç biliriz.

 

Kaynak: Slate

Su Altı Arkeolojisi

En Büyük Roma Sütunu Türkiye'de Yüzeye Çıkarıldı!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder