MÖ 10.000'liler Anlamaz...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanlar olarak grup içgüdüsüne öylesine bağlıyız ki, daha çok küçük yaşlardan başlıyoruz "ötekileştirme" sürecine... Bunun en net yansıması, kişilerin doğum tarihlerine göre bile birbirlerini dışlaması. Bunun en ekstrem örneklerinden birisi, 1989 doğumluların bir zamanlar 1990 doğumlulardan sanki 15 yaş büyükmüş gibi, "80liler kuşağına" ait olduklarına yönelik tavırlarıdır. Bunun benzerlerine ilerleyen yıllarda da mutlaka rastlanmıştır. Bu kümelenme, gruplaşma ve ötekileştirme davranışı, ırkçılıktan tutun da birçok insanlık dışı görüşün kalbinde yatan içgüdüsel davranıştır.

Görselde de bu, eğlenceli bir dille anlatılmaktadır. Neandertaller ile erken Homo sapiens toplumlarının akıl almaz el becerisini gerektiren taş oyma yöntemleri bilinmektedir. Bunları, günümüzdeki herhangi bir insanın uzun yıllar boyunca pratik yapmaksızın becermesi mümkün değildir; çünkü çocukluktan beri öğrenerek büyüdüğümüz bir şey artık değildir.

Nasıl ki müzik kasetleri gibi kültürel ve belli bir zaman dilimine ait objeleri kullanarak, bazı diğer insanların "ne kadar da küçük" olduklarını ifade etmek için kendimiz için bir "müzik kasetini bilecek kadar yaşlı olanlar grubu" yaratıyorsak, bu görselde de taş aletlerin kullanımını bilecek kadar eski zamanlarda yaşayan insanların biz çağdaş Homo sapiens toplumlarını "ezdiği" görülmekte...

 

Kaynak: Trust Me I'm A Biologist

Haklarınıza Sahip Çıkmak...

Yetişkinlerin Bilimsel Olarak Cahil Olması...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim