Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanlar olarak grup içgüdüsüne öylesine bağlıyız ki, daha çok küçük yaşlardan başlıyoruz "ötekileştirme" sürecine... Bunun en net yansıması, kişilerin doğum tarihlerine göre bile birbirlerini dışlaması. Bunun en ekstrem örneklerinden birisi, 1989 doğumluların bir zamanlar 1990 doğumlulardan sanki 15 yaş büyükmüş gibi, "80liler kuşağına" ait olduklarına yönelik tavırlarıdır. Bunun benzerlerine ilerleyen yıllarda da mutlaka rastlanmıştır. Bu kümelenme, gruplaşma ve ötekileştirme davranışı, ırkçılıktan tutun da birçok insanlık dışı görüşün kalbinde yatan içgüdüsel davranıştır.

Görselde de bu, eğlenceli bir dille anlatılmaktadır. Neandertaller ile erken Homo sapiens toplumlarının akıl almaz el becerisini gerektiren taş oyma yöntemleri bilinmektedir. Bunları, günümüzdeki herhangi bir insanın uzun yıllar boyunca pratik yapmaksızın becermesi mümkün değildir; çünkü çocukluktan beri öğrenerek büyüdüğümüz bir şey artık değildir.

Nasıl ki müzik kasetleri gibi kültürel ve belli bir zaman dilimine ait objeleri kullanarak, bazı diğer insanların "ne kadar da küçük" olduklarını ifade etmek için kendimiz için bir "müzik kasetini bilecek kadar yaşlı olanlar grubu" yaratıyorsak, bu görselde de taş aletlerin kullanımını bilecek kadar eski zamanlarda yaşayan insanların biz çağdaş Homo sapiens toplumlarını "ezdiği" görülmekte...

 

Kaynak: Trust Me I'm A Biologist

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/02/2020 21:16:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5031

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarınıza 'ne' düşünmeyi değil, 'nasıl' düşünmeyi öğretmelisiniz.”
Margeret Mead
Geri Bildirim Gönder