Mars'taki Çörek Şeklinde Gizemli Kaya Parçası!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

NASA'dan bilim insanları, nereden geldiğini anlayamadıkları, çörek şeklindeki kaya sebebiyle şaşkın haldeler. 

Opportunity uzay aracı, Ocak 2014'ün başında, dış kısmı beyaz, iç kısmı koyu kırmızı olan bir kayanın fotoğrafını çekti. Aynı noktanın daha önceden çekilen fotoğraflarındaysa bu kaya gözükmüyor. Araştırmayı yürüten baş bilim insanı Steve Squyres'in bir açıklaması var: Muhtemelen Opportunity'nin tekerleklerinden birisiyle taşınan bir kaya parçası, ters yüz halde görüş alanına düştü.

Kayanın "jöle benzeri" iç kısmının bir analizi, diğer Mars kayalarına benzemeyen özellikleri olduğu sonucunu verdi. Kayanın yapısında yüksek miktarda sülfür ve magnezyum bulunuyor ve bilim insanları halen bunun sebebini araştırıyor.

Kaynak: CBS

Y Kromozomunun Yok Olacağına Dair Fikirleri Çürüten Bir Çalışma

Evrim Ağacı Bildirimlerini Almak İçin...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim