Mars Yerine Kanada'ya Gidebilirsiniz: İkisi De Eşit Derecede Soğuk!

Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Eğer ki soğuğun ve kışın pek de fanatiği değilseniz, bu aralar Kanada'daki Manitoba bölgesinde bulunan Winnipeg'e uğramamanızı tavsiye ederiz. 31 Aralık günü, Kanada'nın 630.000 kişilik nüfusa sahip olan Winnipeg şehri Mars gezegeninden daha soğuktu! Fotoğrafta, Winnipeg'in havalimanı kar altında gözükmektedir. 

Evet, doğru duydunuz: Curiosity'nin bildirdiğine göre 31 Aralık günü Mars'ın gördüğü en yüksek sıcaklık -29 santigrat dereceydi. Ancak Winnipeg'in aynı günkü en yüksek sıcaklığı -31 dereceydi! Hatta dondurucu rüzgar ve buzlanma nedeniyle hissedilen sıcaklık -40 ila -50 derece arasındaydı. 

Belirtilene göre bu soğuk, temas ettiği insan derisini 5 dakika içerisinde dondurmaya yetmektedir. Bu sebeple bölgenin başkenti olan Winnipeg'deki bazı yeni yıl kutlamaları iptal edildi.

Her ne kadar Winnipeg'in dondurucu soğukları ayrı bir gezegendekiyle kıyaslanabilirse de, herhangi bir rekor kırmadı. 31 Aralık 1967'de Winnipeg -37.8 santigrat dereceyle kendi bölgesindeki rekoru kırmıştı. Bilinen en soğuk kışı ise 1879 senesinde yaşanmıştı. 

Peki ya Mars'ta durum nedir? Mars'ın ekvatoru yazın 21 santigrat dereceye kadar yükselir, kutuplarda ise sıcaklık, yazın bile -143 derecedir! Ortalama rüzgar hızı 32 kilometre/saat civarındadır ancak bu rüzgarlar kolaylıkla fırtınalar yaratabilecek kadar güçlüdür. Kızıl Gezegen'in ortalama sıcaklığı ise -62.7 derecedir. Dünya'nın ortalama sıcaklığı ise 10-14 santigrat derece arasındadır.

 

Kaynak: HuffingtonPost

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2019 01:41:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1840

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeği aramak, arzulananı aramak değildir.”
Albert Camus
Geri Bildirim Gönder