Marmara Denizi'nin Bilinen En Küçük Balığı: Lebetus Guilleti

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Marmara Bölgesi'nin Erdek yarımadasında yaptığımız keşif dalışları esnasında, yaklaşık 25 metrelerde karşımıza çıkan bu tür, ortalama 12.1 mm olup ilk kez Le Danois tarafından 1913 yılında tanımlanmıştır. Lebetus guilleti kaya balıkları (Gobiidae) ailesine aittir ve çoğu kaya balığı gibi yarıklarda, boş deniz kabuklarında ve saklanabileceği buna benzer kovuklarda yaşamayı sever. Bu yüzden bugüne kadar gözlem ve kaydı çok az yerden bildirilebilmiştir. Su sıcaklığı olarak nispeten kuzey sularını sevdikleri için ekolojik olarak belirli yerlerde bulunurlar (Kapıdağ yarımadasında ve Saroz körfezinde birkaç nokta gibi).

Doğa böyle güzellikler ve sürprizlerle dolu olduğundan hem karada hem de suda etrafınıza dikkatle bakmayı unutmayın.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Görsel Kaynağı: Arif Can Keskin
  • Semih Engin, et al. FIRST RECORD OF LEBETUS GUILLETI (ACTINOPTERYGII: PERCIFORMES: GOBIIDAE) FROM THE SEA OF MARMARA.. (2018, Eylül 17). Alındığı Tarih: 17 Eylül 2018. Alındığı Yer: ACTA ICHTHYOLOGICA

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

İnsan Evrimi Hattındaki Bütün Fosiller Atalarımız Mı?

Neandertal-Denisovan Melezinin Bulunduğu Mağaradan Yeni Kemikler Çıkarıldı!

Fotoğrafçı

Arif Can Keskin

Arif Can Keskin

Fotoğrafçı

Katkı Sağlayanlar

Damla Şahin
Damla Şahin
2. Editör
Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder