Mantisler

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dilimizde "peygamberdevesi", İngilizcede "dua eden mantis" anlamında "praying mantis", bilimsel olaraksa Mantodea, ya da basitçe "mantis" olarak bilinen hayvanlar, her ne kadar tek bir türmüş gibi anılsalar da, aslında 15 aileye, 430 cinse ve 2400'den fazla türe ayrılacak biçimde evrimleşmiş son derece ilgi çekici hayvanlardır. Dinî gönderme yapılan isimlerini ön uzuvlarının dua eden bir insana benzer şekilde kıvrılmış olmasından alırlar. Bu kolların asıl görevi ise avlarını yakalayıp parçalamaktır. Ancak insan hayal gücü tarih boyunca bu hayvanları olduklarından başka görmeyi başarmış, Antik Yunan'dan Antik Mısır'a ve hatta Asurlar'a kadar birçok medeniyet tarafından "doğaüstü hayvanlar" olarak görülmüşler, sanat, mitoloji ve dinde önemli yer sahibi olmuşlardır.

Aslen tropikal bölgelerde yaşayan bu hayvanlar, ılıman iklime sahip coğrafyalarda da görülebilirler. Öylesine fazla türe sahiptirler ki, evrimsel akrabalık ilişkileri konusunda halen bilinmeyen ve üzerinde anlaşmaya varılamayan birçok detay bulunur. Ancak şu anda bildiğimiz kadarıyla mantislerin en eski ataları 135 milyon yıl kadar önce Siberya'da evrimleşmişlerdir. Ne var ki fosil sayısı oldukça sınırlı olduğu için, evrimsel tarihlerini aydınlatmak da kolay değildir. Fakat atasal mantislerde, bugünkü torunlarının aksine ön bacaklarda dikenler bulunduğu bilinmektedir.

Aldebaran ve Gliese 581 Parlaklık Kıyaslaması

Güneş Sistemi'ndeki Atmosferler

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder