Bu yazı, IB Times isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Southwark'taki Roma mezarlığında bulunan Asyalı bireylere ait kemikler, bu kişilerin imparatorluğa göç ettiğini gösteriyor.

Londra'nın güneyindeki küçük bir Roma mezarlığında yürütülen kazı çalışmaları tarihe dair ilginç bir gizemi ortaya çıkardı. Sıradan Londralı kalıntıları arasında, araştırıcılar Asyalı bireylere ait kemiklere rastladı.

O dönemde Roma İmparatorluğu'nun antik Londinium yerleşim bölgesi olarak bilinen günümüz Londrası, Roma eyaleti olan Britanya'nın bürokratik merkeziydi.

Roma dahil imparatorluğun her yerinden insanlar, dinamizminden etkilendikleri için Londinium'a geliyorlardı. Arkeolojik kanıtlar daha önce şehrin multikültürel yapısını doğrulamıştı.

Bunu temel alarak, araştırıcılar Southwark'taki Roma mezarlığındaki kafataslarını, kişilerin göçmen olup olmadıklarını anlayabilecekleri yenilikçi tekniklerle incelediler.

Londra'daki Çinliler

Buldukları şey beklentilerinin de ötesindeydi. İncelenen 20 bireyden 4'ü Afrikalı ve 2'si ise Asyalıydı, büyük olasılıkla zamanının ileri gelen topluluklarından olan Çin'den gelmişlerdi. Farklı bölgelerden gelmiş olan insanları bulmayı zaten bekliyor olan araştırıcılar için bile Asyalı bireyler oldukça şaşırtıcıydı.

Araştırıcılar için, bu kişilerin neden Londra'ya gelmiş oldukları henüz tam açıklık kazanmış değil.

Yapılan analizler, bu kişilerin Britanya'da doğmamış olan Asyalılar olduklarını kanıtlıyor, fakat direkt Çin'den mi yoksa uzun yıllar süren ve batıya yolculuk yapan insanların soyundan mı geliyor oldukları şu an için belirsiz.

Her iki durumda da bu bulgu, Roma'nın tarihi için ve diğer uygarlıklarla ilişkileri için yeni bir bilgi niteliğinde.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Çeviri Kaynağı: IB Times
 • Léa Surugue. Mysterious Chinese Skeletons In Ancient London Cemetery Shed New Light On Roman Empire. (2016, Eylül 27). Alındığı Tarih: 23 Haziran 2018. Alındığı Yer: IB Times
 • HeidiShaw, et al. (2016). Identifying Migrants In Roman London Using Lead And Strontium Stable Isotopes. Journal of Archaeological Science.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/07/2019 03:45:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7103

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder