Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Lisedeki Bilim Derslerinde Uyuklayanlar ve Modern Bilim

Lisedeki Bilim Derslerinde Uyuklayanlar ve Modern Bilim
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Görselde sözünü ettiğimiz konu, gerçekten sıkıntılı bir konu ve bunun birkaç sebebi var. İlki, elbette ki günümüzdeki eğitim sistemi çerçevesinde verilen temel bilim eğitiminin birçok açıdan yetersiz ve çağdaş olmaması... Daha önemlisi, öğrencilere bilimsel düşünme tekniklerini, bilimsel metodolojiyi, vs. öğretmek yerine "sınavı nasıl geçersiniz" konusunu öğretiyor olması... İkincisi ise bilimin elbette ki yalnızca bilim alanında eğitim görmüş olanların anlayıp anlatabileceği bir konu olmaması. Yeterince mesai harcayıp bilimin belli bir alanında oldukça bol miktarda donanıma kavuşmanız elbette ki mümkün!

Ancak... Ve bu, çok önemli bir "ancak"... Bunların hiçbiri demek değil ki bilimle bugüne kadar yeterli bir miktarda ilgilenmemiş, yeterince popüler ve akademik yazını hazmetmemiş, bilimle ilgili çeşitli konularda herhangi bir deneyime veya birikime sahip olmayan, bilimin çalışma prensiplerini anlamamış, bilgiyi ve öğrenmeyi amaç değil de araç edinen kişiler bilimin envai çeşit dalıyla ilgili atıp tutabilirler, ahkam kesebilirler, hatta hadlerini aşarak bu alanlara ömürlerini adamış insanlara hakaret edebilirler.

Ayrıca bu demek değil ki günümüzde Türkiye'de (ve genel olarak Dünya'da) verilen temel bilim eğitimi, bilimi anlamak ve bu konuda bir şeyler öğrenmek için tamamen işlevsizdir. Tam tersine, aslına bakacak olursanız günümüzdeki modern bilimin temellerini oluşturan birçok konuya, ülkemizdeki eğitim sistemi içerisinde de pek tabii değinilmektedir. Ne var ki eğitim "anlayışının" isabetli olmayışı, bu konuları sıkıcı ve çekilmez kılmaktadır. Bu da öğrenci ilgisini azaltmaktadır. Lakin sonradan bilime ilgi duyan insanların, o noktada sahip oldukları bilgi birikimleriyle yetinebileceklerini düşünmeleri akıl dışıdır! Bir kişi bilime 60 yaşında da ilgi duymaya başlamış olsa, öncelikle en azından liselerimizde öğretilen temel matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi sahalardaki bilgilerin hepsini tam olarak anlayabilecek, anlatabilecek, pratik olarak kullanabilecek bir seviyeye gelmelidir. Ancak ve ancak bu noktadan sonra, daha karmaşık bilim dalları bu temel üzerine inşa edilebilir.

Dolayısıyla... Okullarda öğretilen konuların sıkıcı anlatılıyor olmasıyla, bu konuların günümüzdeki modern bilimle alakasız ya da bizim işimize yaramaz olduğunu sanmak arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Bu ikisi asla birbirine karıştırılmamalıdır. Eğer ki şu anda bir lise fizik kitabını açtığınızda gördüğünüz basit denklemler sizi korkutuyorsa, karadeliklerin doğasıyla ilgili muhtemelen bilgince konuşuyor olmanız hatalı olacaktır. Eğer ki basit taksonomiden anlamıyor, bilim metodolojisini ortalama üstü düzeyde anlatamıyor, canlıların doğasıyla ve çevreleriyle etkileşimleriyle ilgili çeşitli temel kuralları bilmiyorsanız, bir lise biyoloji kitabını açtığınızda karşınıza çıkan konuları "sıkıcı" veya "gereksiz" buluyorsanız, muhtemelen evrimsel biyolojiyle ilgili ahkam kesmeniz kabul edilemezdir. 

Bir birey, bu konuları kavradıkça bilime bakışı genişleyecek, bilimsel bakış açısı genişledikçe modern bilim sahalarındaki yetkinliği ve algısı artacaktır. Ancak ve ancak bu noktadan sonra popüler literatürden akademik literatüre de geçiş yaşanabilecek, belki okulda pek başarılı olmayan ya da belli bir alanda uzmanlığı olmayan biri de bilimin belli bir sahasında belirli bir olgunluğa erişebilecektir. Yoksa "bilime her yaşta ilgi duyabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz" demek, "hiçbir şey yapmadan da bilim insanı olabilirsiniz" demek değildir! Sonradan başlayan birinin, elbette ki bu işe genç yaşta girişmiş birine göre çok ama çok daha fazla çalışması gerekmektedir ki, o kişileri ve genel ortalamayı yakalayabilsin.

İşte bu nedenle Evrim Ağacı olarak lise öğrencisi (ve daha alt düzeyde) olan okurlarımıza en içten tavsiyemiz, ne kadar sıkıcı olursa olsun okullarında öğretilen (en azından öğretilmeye çalışılan) bilimsel konuları yalayıp yutmaları, ders kitaplarını bağımsız bir şekilde okuyarak kendilerini geliştirmeye çalışmalarıdır. Çünkü o yaşlarda öğrenecekleriniz, gelecekte ne olacağınızı doğrudan belirleyecektir.

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/09/2020 09:48:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4516

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Savunma
Zihin
Lipit
Türleşme
Dağılım
Endokrin Sistemi
İhtiyoloji
Psikiyatri
Hafıza
Covıd-19
Köpekler
Mitler
Diş
Kalıtım
Yaşam
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Kadın
Abd
Tehlike
Gelişim
Bitki
Nöron
Ornitoloji
Bilim İnsanı
Fare
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şahsen, tek bir zeki insanın en keskin eleştirisini, milyonlarca kişiden oluşan akılsız bir kitlenin onayına tercih ederim.”
Johannes Kepler
Geri Bildirim Gönder