Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Lisedeki Bilim Derslerinde Uyuklayanlar ve Modern Bilim

Lisedeki Bilim Derslerinde Uyuklayanlar ve Modern Bilim
2 dakika
1,908
Tüm Reklamları Kapat

Görselde sözünü ettiğimiz konu, gerçekten sıkıntılı bir konu ve bunun birkaç sebebi var. İlki, elbette ki günümüzdeki eğitim sistemi çerçevesinde verilen temel bilim eğitiminin birçok açıdan yetersiz ve çağdaş olmaması... Daha önemlisi, öğrencilere bilimsel düşünme tekniklerini, bilimsel metodolojiyi, vs. öğretmek yerine "sınavı nasıl geçersiniz" konusunu öğretiyor olması... İkincisi ise bilimin elbette ki yalnızca bilim alanında eğitim görmüş olanların anlayıp anlatabileceği bir konu olmaması. Yeterince mesai harcayıp bilimin belli bir alanında oldukça bol miktarda donanıma kavuşmanız elbette ki mümkün!

Ancak... Ve bu, çok önemli bir "ancak"... Bunların hiçbiri demek değil ki bilimle bugüne kadar yeterli bir miktarda ilgilenmemiş, yeterince popüler ve akademik yazını hazmetmemiş, bilimle ilgili çeşitli konularda herhangi bir deneyime veya birikime sahip olmayan, bilimin çalışma prensiplerini anlamamış, bilgiyi ve öğrenmeyi amaç değil de araç edinen kişiler bilimin envai çeşit dalıyla ilgili atıp tutabilirler, ahkam kesebilirler, hatta hadlerini aşarak bu alanlara ömürlerini adamış insanlara hakaret edebilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca bu demek değil ki günümüzde Türkiye'de (ve genel olarak Dünya'da) verilen temel bilim eğitimi, bilimi anlamak ve bu konuda bir şeyler öğrenmek için tamamen işlevsizdir. Tam tersine, aslına bakacak olursanız günümüzdeki modern bilimin temellerini oluşturan birçok konuya, ülkemizdeki eğitim sistemi içerisinde de pek tabii değinilmektedir. Ne var ki eğitim "anlayışının" isabetli olmayışı, bu konuları sıkıcı ve çekilmez kılmaktadır. Bu da öğrenci ilgisini azaltmaktadır. Lakin sonradan bilime ilgi duyan insanların, o noktada sahip oldukları bilgi birikimleriyle yetinebileceklerini düşünmeleri akıl dışıdır! Bir kişi bilime 60 yaşında da ilgi duymaya başlamış olsa, öncelikle en azından liselerimizde öğretilen temel matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi sahalardaki bilgilerin hepsini tam olarak anlayabilecek, anlatabilecek, pratik olarak kullanabilecek bir seviyeye gelmelidir. Ancak ve ancak bu noktadan sonra, daha karmaşık bilim dalları bu temel üzerine inşa edilebilir.

Dolayısıyla... Okullarda öğretilen konuların sıkıcı anlatılıyor olmasıyla, bu konuların günümüzdeki modern bilimle alakasız ya da bizim işimize yaramaz olduğunu sanmak arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Bu ikisi asla birbirine karıştırılmamalıdır. Eğer ki şu anda bir lise fizik kitabını açtığınızda gördüğünüz basit denklemler sizi korkutuyorsa, karadeliklerin doğasıyla ilgili muhtemelen bilgince konuşuyor olmanız hatalı olacaktır. Eğer ki basit taksonomiden anlamıyor, bilim metodolojisini ortalama üstü düzeyde anlatamıyor, canlıların doğasıyla ve çevreleriyle etkileşimleriyle ilgili çeşitli temel kuralları bilmiyorsanız, bir lise biyoloji kitabını açtığınızda karşınıza çıkan konuları "sıkıcı" veya "gereksiz" buluyorsanız, muhtemelen evrimsel biyolojiyle ilgili ahkam kesmeniz kabul edilemezdir. 

Tüm Reklamları Kapat

Bir birey, bu konuları kavradıkça bilime bakışı genişleyecek, bilimsel bakış açısı genişledikçe modern bilim sahalarındaki yetkinliği ve algısı artacaktır. Ancak ve ancak bu noktadan sonra popüler literatürden akademik literatüre de geçiş yaşanabilecek, belki okulda pek başarılı olmayan ya da belli bir alanda uzmanlığı olmayan biri de bilimin belli bir sahasında belirli bir olgunluğa erişebilecektir. Yoksa "bilime her yaşta ilgi duyabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz" demek, "hiçbir şey yapmadan da bilim insanı olabilirsiniz" demek değildir! Sonradan başlayan birinin, elbette ki bu işe genç yaşta girişmiş birine göre çok ama çok daha fazla çalışması gerekmektedir ki, o kişileri ve genel ortalamayı yakalayabilsin.

İşte bu nedenle Evrim Ağacı olarak lise öğrencisi (ve daha alt düzeyde) olan okurlarımıza en içten tavsiyemiz, ne kadar sıkıcı olursa olsun okullarında öğretilen (en azından öğretilmeye çalışılan) bilimsel konuları yalayıp yutmaları, ders kitaplarını bağımsız bir şekilde okuyarak kendilerini geliştirmeye çalışmalarıdır. Çünkü o yaşlarda öğrenecekleriniz, gelecekte ne olacağınızı doğrudan belirleyecektir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/10/2023 03:51:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4516

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Göğüs
Bilgi
Patlama
Öğrenme
Genetik Müdahale
Homo Sapiens
Elektron
Hayatta Kalma
Hastalık Yayılımı
Hematoloji
Sanat
Irk
Nadir
Jinekoloji
Sinirbilim
Biyografi
Epistemik
Uzay
Galaksi
Tercih
Kimyasal Bağ
Bilgisayar
Ribozim
Önyargı
Atom
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Oppenheimer Kumarı: Tek Bir Atom Bombası Dünyayı Yok Edebilir mi?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Evrendeki En Sıcak Şey, Ne Kadar Sıcak Olabilir?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Karadeliğin İçinden Kurtulabilir miydiniz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Lisedeki Bilim Derslerinde Uyuklayanlar ve Modern Bilim. (1 Eylül 2016). Alındığı Tarih: 4 Ekim 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4516
Bakırcı, Ç. M. (2016, September 01). Lisedeki Bilim Derslerinde Uyuklayanlar ve Modern Bilim. Evrim Ağacı. Retrieved October 04, 2023. from https://evrimagaci.org/s/4516
Ç. M. Bakırcı. “Lisedeki Bilim Derslerinde Uyuklayanlar ve Modern Bilim.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 01 Sep. 2016, https://evrimagaci.org/s/4516.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Lisedeki Bilim Derslerinde Uyuklayanlar ve Modern Bilim.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 01, 2016. https://evrimagaci.org/s/4516.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close