Kuzey Kutbu'ndaki Buzullar Eriyerek Bir Göl Oluşturdu!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselde sağ tarafta gördüğünüz Kuzey Kutbu görüntüsü, muhtemelen bildiğiniz kutup görüntüsünden epey farklı. Çünkü yılın bu mevsiminde, artan sıcaklıklardan ötürü buzullar eriyerek göller oluşturuyor.

Kuzey Kutbu Çevresel Gözlem Laboratuvarı'nın üzerine kurulu web kamerası 2000 yılından beri Arktik Denizi'nin üzerindeki buzları görüntüleyip kaydediyor. Üzücü bir şekilde, 2002 yılından beridir Kuzey Kutbu'ndaki buzlar hızlı bir biçimde eriyor.

Normalde Temmuz ayı her zaman en sıcak aydır, ancak bu sene normalden 1-3 derece daha sıcak olduğu belirtiliyor. Görselde sağ tarafta görülen sığ sular, gözlemevinin bildirdiğine göre Kuzey Kutbu'nda eriyen buzların, alttaki buz tabakası üzerinde oluşturdukları bir göl.

Arktik Denizi'ndeki buzullar, küresel ısınmadan en çok etkilenen kurbanlardan biri. Bölgedeki buzlar her sene, yıl içerisinde genişleyip daralıyor; ancak geçtiğimiz sene buzların en az olduğu zamandaki miktar, şimdiye kadar ölçülen en az buz seviyesiydi! Geçen kışın en yoğun buz olan döneminde ölçülen buz miktarı ise, 1970'lerden bu yana ölçülen en düşük 6. maksimum buz düzeyiydi.

 

Kaynak: Huffington Post

Susurluk Belediyesi'nden Anlamlı Kampanya!

Engelsiz Salıncak

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder