Küçük Meteor Vakaları (1994-2013)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Haritada, 1994-2013 yılları arasındaki 20 yıllık periyotta Dünya atmosferinde parçalanan, "bolit" ya da "alev topu" olarak bilinen küçük meteorların kaydı görülmektedir. Sarı renkli daireler atmosfere gündüz giren meteorları, mavi olanlarsa gece girenleri göstermektedir. Bu dairelerin büyüklükleri, optik olarak saçtıkları enerjilerin milyar Joule (gigajoule, GJ) olarak ölçümlerini göstermektedir. Bu cisimlerin büyüklükleri 1 metre ile 20 metre arasında değişmektedir. Bu nedenle bunlara "küçük meteorlar" denmektedir.


Görsel: Planetary Science

Kaynak: Bu yazı NASA sitesinden çevrilmiştir.

Michael Jackson, Öne Eğilirken Kütleçekimini Nasıl Yeniyordu?

Anksiyeteyi Kalın Bağırsak Bakterileri Etkiliyor Olabilir!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder