Kral, Halkı İçin Çıplak(!)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu harika karikatürde anlatılan, sadece siyasette değil, özellikle popüler bilimde de sıkça karşılaştığımız bir durum. Ne yazık ki bilimi "gelir kaynağı" olarak gören kişi ve oluşumlar, kimi zaman size "duymak istediklerinizi" söyleyerek halkı kandırmaktadırlar. Bunu yaparken klasik mantık safsatalarını öylesine harika bir şekilde çıkarlarına kullanırlar ki, dediklerine inanmamanız işten bile değildir. "Kralın çıplaklığı" metaforunu alıp, öyle bir evirip çevirirler ki, kral halkını anlamak için "çıplak" sanırsınız (hikayenin aslını bilenler, kralın çıplaklığının onun karaktersizliğinin bir yansıması olduğunu hatırlayacaklardır). 

Tabii böyle durumlarda, ister istemez, Evrim Ağacı, Kozmik Anafor, Yalansavar, Bilim Kazanı gibi gerçek, modern bilim sayfalarının yazarları ve içerikleri "yalancı" konumunda kalır. Varsın olsun, insanlar, onlara duymak istediklerini değil de gerçekleri söylememiz sebebiyle "yalancı" yaftasını yapıştırdılar diye gerçekler değişecek değil. Biz gene gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Ancak bu süreçte bizi eleştirirken, size "kralın çıplaklığının halkın iyiliği için olduğunu" savunanların tarafında olmadığınıza lütfen dikkat ediniz. :) 

Donmuş Su Ayısı (Tardigrad), 30 Yıl Sonra Hayata Döndürüldü!

Hayvanlarda Erkek-Dişi Esnekliği

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim