Konumsal Yönelim Fenomeni (Spatial Orientation Phenomenon)

Konumsal Yönelim Fenomeni (Spatial Orientation Phenomenon)
Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Konumsal Yönelim Fenomeni (Spatial Orientation Phenomenon)

Sırbistan'ın Uzice şehrinde yaşayan 28 yaşındaki konsey çalışanı Bojana Danilovic, kelimenin tam anlamıyla dünyayı "baş aşağı" görüyor. Harvard Üniversitesi ve MIT'den uzmanların söylediğine göre bu durum, aşırı nadir oluşabilen bir durum ve beyindeki bir tümörden kaynaklanıyor. Bu tümörden ötürü gözden gelen sinyaller ters algılanıyor ve beyinde görüntü ters oluşuyor. 

Bu sebeple Danilovic gazeteyi ters okumak zorunda kalıyor. Bilgisayar ekranı ve evindeki televizyonlardan biri de kendisi için ters çevrilmiş şekilde duruyor. Sorunu doğuştan olan Danilovic, konuyla ilgili şunları söylüyor:

"Diğer insanlara inanılmaz gelebilir ancak bu oldukça normal. Ben bu şekilde doğdum. Dünya'yı bu şekilde görüyorum. Söylediklerine göre gözlerin görüntüleri doğru görüyor; ancak beynim görüntüleri ters çeviriyor. Ancak yine de tam olarak sorunun ne olduğunu bilmiyor gibi gözüküyorlar, sadece bunun gerçek olduğunu ve beynimdeki hangi bölgeden kaynaklandığını biliyorlar. Bana söylediklerine göre tarihte de bu şekilde olan başka insanlar bulunmuş; ancak benimkisi gibi bir özelliğe sahip kimseyle henüz tanışmadım."

Konuyla ilgili bir videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Kaynak: DailyMail

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/09/2019 02:12:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1080

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Atomlar ve uzay boşluğundan başka hiçbir şey yoktur. Geriye kalan her şey şahsi fikirdir.”
Democritus
Geri Bildirim Gönder