Konumsal Yönelim Fenomeni (Spatial Orientation Phenomenon)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Konumsal Yönelim Fenomeni (Spatial Orientation Phenomenon)

Sırbistan'ın Uzice şehrinde yaşayan 28 yaşındaki konsey çalışanı Bojana Danilovic, kelimenin tam anlamıyla dünyayı "baş aşağı" görüyor. Harvard Üniversitesi ve MIT'den uzmanların söylediğine göre bu durum, aşırı nadir oluşabilen bir durum ve beyindeki bir tümörden kaynaklanıyor. Bu tümörden ötürü gözden gelen sinyaller ters algılanıyor ve beyinde görüntü ters oluşuyor. 

Bu sebeple Danilovic gazeteyi ters okumak zorunda kalıyor. Bilgisayar ekranı ve evindeki televizyonlardan biri de kendisi için ters çevrilmiş şekilde duruyor. Sorunu doğuştan olan Danilovic, konuyla ilgili şunları söylüyor:

"Diğer insanlara inanılmaz gelebilir ancak bu oldukça normal. Ben bu şekilde doğdum. Dünya'yı bu şekilde görüyorum. Söylediklerine göre gözlerin görüntüleri doğru görüyor; ancak beynim görüntüleri ters çeviriyor. Ancak yine de tam olarak sorunun ne olduğunu bilmiyor gibi gözüküyorlar, sadece bunun gerçek olduğunu ve beynimdeki hangi bölgeden kaynaklandığını biliyorlar. Bana söylediklerine göre tarihte de bu şekilde olan başka insanlar bulunmuş; ancak benimkisi gibi bir özelliğe sahip kimseyle henüz tanışmadım."

Konuyla ilgili bir videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Kaynak: DailyMail

Soru 3: Kötü Şişko Adam İkilemi

Atları Artık Vurmasınlar!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim