Komondor Köpeği

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Komondor Köpeği

Dişileri 69 santimetre, erkekleri 80 santimetre ve üzerinde olabilen bu köpekler, evcil köpekler arasında en büyüklerinden biridir. Vücutları, görünümlerinin aksine kesinlikle normalde ağır ya da hantal değildir. Bu sebeple alışık olmayanlar, bu köpeğin ne kadar hızlı ve atak olduğuna şaşırabilirler.

Uzun, kalın ve sıkıca örülmüş gibi duran tüyleri, köpekler arasındaki en kalın tüylerdir ve rastalı saçları andırır. Esasında bu kıllar, görünümlerinin aksine yumuşak ve hafiftir. Genellikle başlarda dalgalı olan bu kıllar, uzadıkça kıvırcıklaşır. Tam yetişkin bir bireyde alt tabakada normal kıllar, üst tabakada ise görülen kıllar bulunur. Kimi zaman yetiştiricilerin köpeğin kıllarını düzenlemesi gerekir, yoksa tam bir kıl yumağına dönerek hareket etmekte zorlanabilir.

Düşünüldiğinin aksine, kırpılma bu köpeklerde neredeyse hiç yoktur. Bu şekilde doğar ve bu şekilde ölürler. Sadece yavrularda kimi zaman fazla uzayan kıllar kesilebilir. İlginç bir şekilde bu köpek düzenli olarak yıkanmazsa solar ve genellikle beyaz doğan köpek zaman içerisinde kirden dolayı tıpkı bir kıyafet gibi grileşip solabilir. Ancak tekrar yıkandığında, beyazlığını kazanacaktır.

Güneş Ayısı

Ankara Tavşanı

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder