Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ağaoğlu, Fatih Sultan Mehmet Zamanından Kalma Nadide Ormanları Katlediyor (Mu?)!

Bu konu, bir süredir sosyal medyanın gündeminden düşmeyen konulardan biri. İddia sahiplerinden bir taraf, Ağaoğlu'nun İstanbul'un ormanlarını katlettiğini, bu sebeple icraatlarına engel olunması gerektiğini söylerken, diğer taraf bunun bir yalan olduğunu, inşaat yapılacak arazinin 30 seneyi aşkın bir süredir çorak biraz arazi olduğunu ve inşaatin doğaya zarar vermeyeceğini (hatta bu sebeple çevreyi korumayla ilgili olan Avrupa Leed Sertifikası'na aday olduğunu) ileri sürmekte. Evrim Ağacı olarak bizi endişelendirense, ne olursa olsun, gerçekten doğanın güvenliğinin sağlanıyor olmasıdır. Zira ilk tarafın söylediği gibi, arazinin değiştirilmesiyle doğrudan veya dolaylı olarak ormanlara zarar verilebileceği gibi, ikinci tarafın belirttiği gibi tamamen zararsız bir inşaat sürecinden de geçilebilir. Burada, tarafların iddialarını sizlere tarafsız olarak sunmayı ve kararı size bırakmayı uygun gördük. Zaten zaman, haklı tarafı ortaya çıkaracaktır.

 

AĞAOĞLU KARŞITLARININ İDDİALARI

Önce bir video :

http://www.youtube.com/watch?v=YMZW8AFqXHw

İşadamı Ali Ağaoğlu'nun geliştirdiği ve proje üzerinden konut satışlarına başladığı İstanbul Maslak 1453 Projesi'nde ağaç katliamı yapıldığı ortaya çıktı.

Orman sevgisiyle de tarihe geçen Fatih Sultan Mehmet'in adını taşıyan Fatih Ormanları’nı projesinin reklamında “Evinizin yanında böyle bir orman ister misiniz?” diyen Ağaoğlu’nun ormanı katlettiği ortaya çıktı. İstanbul’un orta yerinde kalan tek akciğerlerini katlederek yerine 320 bin dönümlük beton yığını yaptırdığı ortaya çıktı.

İstanbulluların nefes almak için özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrattığı Fatih Ormanları özellikle Mimar Sinan tarafından yaptırılan su kemeriyle güzelliğine güzellik katan yüzlerce kuşun cıvıltısıyla şenlenmesiyle biliniyor.

Sosyal medyada dolaşan bir fotoğraf ormanın ne hale getirildiğini gözler önüne serdi. Havadan çekilen fotoğrafta Fatih Ormanları’nın büyük bölümünün katledildiği ve tepenin kel kaldığı gözler önüne seriliyor.

Projesinin reklamında Fatih Ormanı’nın kullanım haklarını aldıklarını duyuran Ağaoğlu bu projeyle müşterilere şehir yaşamının ortasında hem orman keyfi hem de alışveriş keyfinin yaşatılacağını vaat etmişti.

Ancak ağaç kesmenin ve orman yakmanın müebbet hapis cezasına varan yaptırımların olduğu Türkiye’de İstanbul’un tek ormanı olarak kalan Fatih Ormanı’nın talan edilmesine izin verilmesi tepki çekti.

 

OSMANLI PADİŞAHLARI YAŞ KESENİN BAŞINI KESERDİ

“Yaş kesenin başını keserim” diyen padişahların bilinmesine rağmen projesine İstanbul’un fetih tarihi olan 1453 rakamını eklemesi ve Osmanlı hayranlığıyla rant sağlamaya çalışması da gözlerden kaçmadı.

Özellikle kırsal alanlarda köylülere ağaca zarar verdiği zaman vatandaşların kesim yapma motoruna devletin el koyduğu , ciddi para cezalarının uygulandığı hatta hapis cezasının da verilebildiği biliniyor. Ancak toplu konut projeleri gibi mazeret bildirilen hallerde toplu ağaç katliamına izin verilmesi tepki çekiyor.

 

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

'Yeşilist' adlı blog sitesi aracılığıyla çevreciler tarafından başlatılan imza kampanyası duyuruldu. Çağrı mektubunda, "320 bin metrekarede yapay bir dünya yaratmak isteyen projeye onay verilmesini de 1453'ten beri bizim olan şehrimizin ve kültürünün yok edilmesi olarak addediyoruz" denildi.

 

1453’TEN BERİ EMANET İSTANBUL KATLEDİLDİ

İstanbul'un güzelliği, eskiliği, kendi kültürü, şehrin dört bir yanına yayılmış, kimi zaman gizli kalmış hazineleri ve gizemidir diyen çevreciler mektuplarına “Biz, İstanbullular, bakmazken bir sabah kalktık ve Fatih Ormanı'mızın yok edildiğini öğrendik. Kızgınız, üzgünüz, ve biz farkında değilken ormanımızın sözde çevreyle dost binalar için yok ediliyor olmasını kınıyoruz. Asıl sürdürülebilir olan kültürel değerleri korumak iken 320.000 metrekarede yapay bir dünya yaratmak isteyen projeye onay verilmesini de 1453'ten beri bize emanet olan İstanbul'un ve kültürünün yok edilmesi olarak addediyoruz” diyerek devam etti.

Ağaoğlu Holding'in iş makinelerini Fatih Ormanları'ndan çekmesini istiyoruz.

İmza kampanyası: http://www.change.org/tr/kampanyalar/a%C4%9Fao%C4%9Flu-maslak1453-istanbul-uyan-kabusun-ger%C3%A7ek-oluyor

Video linki : http://www.youtube.com/watch?v=Qn4knFskL18&feature=relmfu

Kaynak: http://haber.rotahaber.com/agaoglu-sultan-fatihin-ormanini-boyle-katletti/317921

 

AĞAOĞLU DESTEKÇİLERİNİN İDDİALARI:

Herkesin bir ağaç kesilmesidir tutturmuş gittiği proje, üşenmeyip imza kampanyası falan yapanlar var. Ama bir kişi de şu ana kadar açıp bakmadı herhalde, bu arazi neresi, proje nereye yapılıyor, orman nerede, proje nerede diye, kulaktan dolma bilgilerle ya da reklamın yanıltıcı görüntüleriyle (4 tarafı ormanlarla çevrili proje görüntüsünden bahsediyorum). Neyse üşenmedim bir iki araştırma yaptım, ve gördüğüm kadarıyla ortalığı velveleye verecek bir durum yok... Arazi bildiğin çalılık hatta baya da bir çorak araziymiş... Ha, birileri çıkar madem çorak araziydi ağaç dikselermiş ev yapacaklarına der, o zaman susar kalırım.

Neyse meraklıları için ufak araştırmamdan bir iki link vereyim, sonra değerlendirsin insanlar:

Birinci ve asıl en önemli kaynak belediye'nin İstanbul Şehir Rehberi:

http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx

Buradan "harita" sekmesinde 1982 görüntüleri seçilerek arazi'nin 1982 yılında bile bırakın orman olmayı, epey çorak bir alan olduğu görülebilecektir.

Koordinat isteyenler X: 416774 Y: 4554307 girebilirler arazinin yerini bulmak için.

İkincisi ise bir video geçen sene bu zamanlarda çekilmiş: Hani şu ağaoğlu'nun bugünlerde 20 bin ağaç kesmekte olduğu ve reklamlarda 4 tarafı ormanlarla çevrili olan arazi:

http://www.havadanemlakvideo.com/…n_konut-2327.html

Daha da meraklısı için Google Earth 2002'ye kadar bölge ile ilgili harita sağlıyor:

Koordinatlar 41/06/54 ve 29/00/36 (derece/dakika/sn olarak) yine orada kesilebilecek bir ağaç vs. göremedim.

Şimdi, bu velvelenin asıl sebebini merak ediyorum, arkasında kimlerin olduğunu merak ediyorum.

Mesela aşağıdaki haber gibi haberler yapan yaptıranlar var enteresan bir şekilde:

http://www.internetajans.com/…ek-haberi-17108h.html

Haberi yapan diyor ki 20 bin ağaç kesilecekmiş proje için. El insaf hadi Ekşisözlük bilip bilmeden atıp tutan, araştırma yapmaya üşenen, kulaktan dolma bilgi ile bilgi sahibi olduğunu zanneden insanlarla doldu son zamanlarda, ama sen haber yapıyorsun, biraz araştırma yap, haberi yapmadan bari.

Not: neredeyse her gün hakkında haber çıkan bir proje için ufak bir araştırma yapınca ben bunları görüp buluyorum, ama nedense şu ana kadar yazılmış 150 küsür girdide kimse iki tıkla burada orman var mıymış gerçekten diye bakmıyor. İsyanım buna, yoksa daha önce de dediğim gibi İstanbul'un ve ülkenin görsel olarak kirlenmesinde en büyük pay her zaman müteahhitlerindir; ancak sanıyorum bu projenin bu kadar kolay tepki çekmesi bu proje'nin müteahhitinin son derece itici reklam kampanyası olmuştur. Yine de eleştirilerde bu seviyede bir akıl tutulması yaşanmasına anlam veremiyorum. adam iki araştırma yapmadan 20 bin ağaç diyor...

Kaynak: http://beta.eksisozluk.com/entry/30790071

 

Kararı size bırakıyoruz.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder