Karanlık Madde ve Karanlık Enerji

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrenin “standart model”i, tüm evreni sadece 6 parametre kullanarak tanımlayabiliyor. Buna göre, gözlemleyebildiğimiz evrenin sadece %5’i bildiğimiz, “sıradan” maddeden oluşuyor. Geri kalan %95, karanlık madde ve karanlık enerjiden oluşuyor. Bilim insanları, büyük oranda bilgisizliğimiz nedeniyle “karanlık” denen bu madde ve enerjinin doğasını anlamak için CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda çalışmalara devam ediyor. Bu araştırmalarda, süpersimetri teorisi de test ediliyor. Bütün bu çalışmalar sayesinde, Evren’in doğumunu, dokusunu ve yapısını çok daha iyi anlayabileceğiz. 

 

Görsel: ÇMB

Depresyon ve Mutluluk İlişkisi

Beynimiz Nasıl Çalışır?

Yazar

Ayşegül Şenyiğit

Ayşegül Şenyiğit

Yazar

Evrim Ağacı'nın genel editörü, popüler bilim yazarı ve çevirmenidir. İstanbul Üni. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yıldız Teknik Üni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda İngilizce öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder