Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrenin “standart model”i, tüm evreni sadece 6 parametre kullanarak tanımlayabiliyor. Buna göre, gözlemleyebildiğimiz evrenin sadece %5’i bildiğimiz, “sıradan” maddeden oluşuyor. Geri kalan %95, karanlık madde ve karanlık enerjiden oluşuyor. Bilim insanları, büyük oranda bilgisizliğimiz nedeniyle “karanlık” denen bu madde ve enerjinin doğasını anlamak için CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda çalışmalara devam ediyor. Bu araştırmalarda, süpersimetri teorisi de test ediliyor. Bütün bu çalışmalar sayesinde, Evren’in doğumunu, dokusunu ve yapısını çok daha iyi anlayabileceğiz. 

 

Görsel: ÇMB

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder