Kara Mamba ve Zehri

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kara Mamba, Afrika’daki en büyük zehirli yılandır. Sadece 1-2 saniye içerisinde arka arkaya 12 ısırık atabilecek kadar hızlıdır. Bu ısırıklar sırasında, 1 saat içerisinde 12 yetişkin erkeği veya 14 yetişkin kadını öldürebilecek kadar nörotoksin ve kardiyotoksini vücuda enjekte edebilir.

Ayrıca, zeytin kahverengisinden, haki renge kadar çok farklı renklerde bulunabilseler de, çoğu gri renktedir ve hiçbir türü "kara" veya "siyah" değildir. Bu isim, bazı türlerin ağız ve dillerinin kapkara olmasından gelmektedir.


Kaynaklar ve İleri Okuma: 

  1. LiveScience
  2. The Wildlife Museum
  3. Wikipedia

Walking Dead, Aşılar ve Doğallık Safsatası

J1407B: Süper Satürn, Gökte Nasıl Gözükürdü?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim