Kan Hücrelerini Değiştirerek Hastalıkları Yenmek...

Kan Hücrelerini Değiştirerek Hastalıkları Yenmek...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İnsanlar, bilimin bize öğrettiklerini kullanarak doğanın yaratıcı mekanizması olan evrimin üretebildiklerinden daha başarılı ürünler yaratabilmektedirler! Avustralyalı bilim insanları dünyada ilk kez kullanılan bir yöntemle, insan kırmızı kan hücresinde bir DNA harfini (nükleotit) değiştirerek, doğada var olan versiyonundan daha fazla oksijen taşıyan hemoglobin üretilmesini sağladılar. Bu yöntem, orak hücre anemisinde ve hayatı tehdit eden diğer kan hastalıklarında yeni tedavilere kapı açıyor. En iyi tarafı ise bunun doğumdan sonra uyku halinde olan bir genin etkinleştirilerek yapılması. Bu sayede insanlarda kullanmak güvenli ve etkili olabilecek.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder